Конспекти занять для дітей 6-го року життя
Конспект інтегрованого заняття
Хто якого кольору
Програмовий зміст: Розширити знання дітей про світ комах. Вчити дітей бачити і розуміти роль забарвлення в житті комах, розрізняти комах за зовнішнім виглядом і називати їх, аналізувати їхню форму, розмір, колір. Розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, бажання прагнути досягти правильного результату, вміння уважно слухати відповіді своїх товаришів.
Продовжувати формувати екологічну культуру, вміння бачити красу рідного краю. Виховувати любов до рідного краю.
Матеріали
Попередня робота: Виготовлення паперових комах і дощових черв’яків разом з дітьми. Багаторазові спостереження за живими комахами, черв’яками на прогулянках, під час яких вихователь особливу увагу звертає на їхнє забарвлення, підкреслює, помітні вони чи ні на навколишньому тлі. Перед заняттям у різних місцях стежки розмістіть паперових метеликів, жуків, гусениць, черв’яків.
Повинні бути представлені
Хід заняття:
Вихователь: Діти, сьогодні на нашій стежці можна виявити незвичайних гарних метеликів, жуків і інших комах, а також дощових черв’яків. Одні з них сховалися, інші, навпаки, помітні здалеку. Знайдіть якнайбільше різних паперових комах, черв’яків і принесіть їх мені. При цьому потрібно запам’ятати, де саме затаїлися метелики, жуки і якого кольору було їхнє оточення.
Яких комах ви помітили в першу чергу: яскравих, що виділяються на тлі навколишнього середовища, або тих, хто забарвлений так само, як і всі навколо? Наприклад, чи відразу діти помітили «сонечко»? На чому воно сиділо? Чи виділялося по забарвленню? А коник у траві?
Дощовий черв’як на землі? Метелик з коричневими крильцями на корі?
Вихователь: Дітки, а тепер одні з вас сховають паперових комах і дощових черв’яків у різних місцях, а інші дітки постараються їх знайти . Чому саме діти поклали зелену гусеницю на листок, а сонечко сховати так і не вдалося. Сонечко нікого не боїться. Нехай діти згадають: якщо вони візьмуть сонечко в руки, то воно може виділити жовті крапельки.
Якщо після цього випадково сунути палець до рота, то в роті стане дуже гірко. Коли яка-небудь пташка спробує з’їсти сонечко, їй теж буде неприємно, гірко, і вона «запам’ятає», що яскравий, червоний із чорними крапками жучок зовсім неїстівний. Іншим разом ця пташка, помітивши сонечко, відразу «згадає», яке воно несмачне, і не стане їсти його на обід.
Вихователь: А тепер ми з вами розмістимо всіх жучків так, щоб вони «злякали» птаха, тобто щоб комахи були добре помітні. Птах подумає, що вони отруйні, неїстівні, злякається й полетить.
Діти розміщають всіх жучків, метеликів, гусениць так, щоб вони контрастували з кольором своїх «будинків». .
Фізхвилинка:
Я біжу, біжу по гаю,
Я метелика впіймаю.
А метелик не схотів —
Геть від мене полетів.
Сів метелик на травичку,
Може, думав — не помічу?
Блиснуть крилечка ясні —
Зразу видно вдалині.
Сів метелик на листочок —
Може, там сховатись хоче?
Блиснуть крилечка рябі —
Не сховатися тобі!
Полетів він на лужок,
Заховався між квіток.
Я іду, іду, іду —
Метелика не знайду!
Вихователь : Дітки, давайте разом уважно розглянемо метелика, його крила з верхнього й нижнього боку. Давайте з’ясуємо, для чого метеликові потрібні по-різному забарвлені крила? .
Вихователь: Дітки, метелик довго літав, утомився і йому потрібно відпочити. Він вирішив сісти на стовбур дерева. . Чи відразу ви помітили метелика? Чому?
А чи буде такий метелик помітний птахам? Звичайно, буде. Як він може сховатися? Багато метеликів навчилися обманювати птахів. . Як швидко ви відшукаєте метелика цього разу?
Чому він не відразу помітний? Тепер комаха непомітна, тому що крила знизу за кольором схожі на стовбур дерева. Сидить наш метелик, відпочиває. Птахи пролітають мимо, не зважаючи на нього.
Але ось знайшовся один дуже уважний птах, що все-таки помітив нашого метелика. Можливо, тому, що метелик ворухнувся. .
Вихователь : Дітки, зверніть увагу на те, що, поки метелик не рухався, він був практично непомітним. Як тільки він почне рухатися, на нього відразу звернуть увагу птахи. Коли ви граєте у схованки, то теж намагаєтесь сидіти нерухомо, якщо будете махати руками, вас відразу помітять.
Так і тварини, коли ховаються, намагаються не рухатися.
Отже, наш метелик відчув, що поруч — ворог. Що йому робити? Як відволікти увагу птаха? . Метелик вирішує птаха налякати. Але як він може налякати хижого птаха?
Адже він не може заричати або накинутися на нього, як деякі інші тварини. Що б діти зробили на місці метелика? . Коли птах підлетів до метелика зовсім близько, метелик різко розкрив свої крила . Що ж відбулося? Птах замість коричнюватих крил побачив яскраві, тай ще з «очами»-кружечками.
Перед ним тепер уже сидить зовсім не той метелик, якого він намагався з’їсти, а зовсім незрозуміла істота. Спочатку птах замислився, потім злякався, а потім вирішив, що краще поголодувати, чим зв’язуватися з таким незрозумілим видобутком. Змахнув він крилами й полетів шукати собі обід в іншому місці, а хитрий метелик, відпочивши, відправився на галявину шукати смачний нектар у квітах .
Проводиться рухлива гра «Птахи і комахи».
Вам знадобиться набір однакових черв’ячків-гусениць різного кольору. Тобто у вас повинні бути два види гусениць: різко відрізняються за кольором від газону і ті, які будуть непомітні на ньому .
Діти — «птахи». Вони будуть збирати собі на обід гусениць. Вихователь розкидає черв’ячків на траві . Потім «птахи» збирають усіх гусениць. Збирати їх потрібно по одній й щораз, піднявши з підлоги, віддавати вихователю.
Вихователь бере в дитини його «видобуток» і розкладаєте на землі або асфальті гусениць у тому порядку, у якому їх приносять діти. Коли весь «видобуток» буде спійманий , звертається увага дітей на те, яких гусениць діти принесли першими, а яких — останніми. Першими «птахи» склювали самих помітних, яскравих. Їх вони швидко помітили й зібрали.
А самими останніми були зібрані ті, які за кольором мало відрізняються від трави й на ній майже непомітні.
Таку гру можна повторити в приміщенні, розкидавши моделі на підлозі .
Як підсумок заняття, діти повинні зробити власний висновок про те, що й у природі яскравих комах легше помітити, чим тих, які «ховаються» і за забарвленням майже такі самі, як квітка або листок, на якому вони сидять.
Конспект інтегрованого заняття:
Чарівна галявина
Програмовий зміст: Вчити дітей правильно називати комах; пояснювати значення яскравого забарвлення комахи-сонечка, її роль у природі та житті людини. Учити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі. Розвивати вміння орієнтуватись на площині. Прищеплювати любов до природи.
Виховувати дбайливе ставлення до об’єктів живої природи.
Викликати в дітей бажання робити ліпні картинки і створювати з них колективну композицію. Закріпити з дітьми вміння створювати квіти різним способом і з різного матеріалу . Вдосконалювати вміння розплющувати основну форму і видозмінювати її: прищипувати, відтягувати. Розвивати дрібну моторику пальців рук та синхронізувати роботу обох рук.
Сприяти розвитку творчої уяви і творчих здібностей дітей.
Словник : Відлякувати, небезпека, галявинка, троянда, паєтки.
Матеріал : Вірші про комаху-сонечко, загадки про комах, д/гра «чарівна галявина». Підготовлені заздалегідь пластини-основи для рельєфної композиції, дощечки для пластиліну, пластилін, паєтки, гуаш, палітра для фарби,
Попередня робота : Підготовка пластини-основи для рельєфної композиції. Розглядання листівок з квітами; викладання квітів з геометричних фігур; показ ліплення квітів різними способами.
Бесіда про життя комах в холодну і теплу пору року. Д/гра «Знайди за описом комашку «
Хід заняття
Вихователь:
Доброго ранку, дівчатка й хлоп’ята.
І чорняві кароокі, і біляві синьоокі.
І кмітливі, розумненькі, і великі, і маленькі
Радо всіх я вас вітаю.
Щиро всім добра бажаю.
Діти:
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаємо присутнім здоров’я і добра!
Вихователь:
Годі, діточки гратися.
На заняття слід збиратись.
Тож на стільці сідаймо
І заняття починаймо.
Вихователь: Ранковий ліс завжди нагадує казку. Усе в ньому чарівне, незвичайне. Під кожним кущиком на вас чекає несподіванка, на кожній галявинці — диво.
Не вірите? Тоді подивіться уважно на цю квітку. Це непроста квітка. Це хатинка.
А живе в ній…
Сонечко-бонечко
Визирни у віконечко.
Тобі буде видно —
Тут чекають дітки.
Ти їм радість подаруй —
Заспівай і затанцюй.
Божа корівка:
Ах, який чудовий ранок!
Я, комашка-бонечко!
Вітаю тебе, сонечко!
Вітаю вас усіх, малята!
Це ви кликали мене? Діти: Так!
Божа корівка:
Тепле сонечко пригріло
І комашку розбудило.
Ось галявинка моя.
А чи знаєте, хто я?
Діти:
— Комашка-сонечко.
— Комашка-семикрапка.
— Божа корівка.
Вихователь : Ви правильно здогадались — це божа корівка. Подивіться, яку гарну квітку вона принесла нам.
Божа корівка:
Ця квітка непроста.
Ця квітка чарівна.
Ви пелюстки розгортайте
І завдання на них читайте.
Вихователь: Сідай, Божа корівко, поруч з дітками і подивись, які вони розумні.
А я першу пелюстку розгортаю і завдання прочитаю:
«Чи знаєте, дітки, чому я така яскрава
І яку користь приношу природі і людям?»
Діти:
— Божа корівка має таке забарвлення, щоб відлякувати пташок від себе.
— Божа корівка своїм забарвленням попереджає птахів про небезпеку — вона несмачна.
Вихователь : Молодці, ви правильно дали відповідь. Коли яка-небудь пташка спробує з’їсти сонечко, їй буде неприємно, гірко, і вона «запам’ятає», що яскравий, червоний із чорними крапками жучок зовсім неїстівний. Іншим разом ця пташка, помітивши сонечко, відразу «згадає», яке воно несмачне, і не стане їсти його на обід. А яку користь приносить божа корівка?
Діти : Комаха-сонечко з’їдає шкідливих дрібних комах, які знищують овочі на городі, фруктові дерева і кущі у садку.
Вихователь : Я думаю, що наші дітки правильно відповіли на твої запитання. А я другу пелюстку розгортаю і завдання читаю:
«В мене, дітки, багато друзів.
Але хто вони ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки»
Вихователь:
Сідайте, дітки, рівненько
І слухайте гарненько.
Маленький жучок
Заховався під листок.
Цілий день пряде неспинно
Гарну сітку — павутину.
Він роботу закінчив
І тихенько скраю сів.
З квітки на квітку
Летить дуже швидко.
Хвилинок не гає —
Медочок збирає.
Я — іскринка-голубинка,
Золота у мене спинка.
Хоч не зірка, не ліхтар —
Сяю в темряві, як жар.
Я лечу, лечу, лечу
І в польоті мигочу.
Ці комашки роботящі,
Серед них нема ледачих.
Цілий день вони працюють
І мурашник свій будують.
На дорозі лежить квітка,
Пелюстки згортає.
Я хотів її підняти —
А вона літає!
Вихователь : Добре справились і з цим завданням. Продовжуємо далі. Третю пелюстку розгортаю і наступне завдання читаю:
Мабуть, засиділись дітки,
Треба їм пограти трішки.
Зі стільців своїх вставайте,
Фізхвилинку починайте
Проводиться фізхвилинка
Раз! Два! Час вставати.
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Ви погляньте, як завзято
Викроковують малята.
П’ять! Шість! Руки вгору піднімають,
Комашку-сонечко вітають.
Сім! Вісім! Ставлять руки всі у боки
І стрибають скоки-скоки.
Дев’ять! Десять! Діти глибоко вдихають
І на стільці свої сідають.
Вихователь: Я четверту пелюстку розгортаю і завдання читаю:
«Хай усмішка буде в кожній долоньці,
Мов проміння весняного сонця.
Наша гра цікавою стане,
Про неї розкажете татові й мамі.»
Божа корівка пропанує нам пограти в цікаву гру, яка називається «Весела галявина».
Проводиться д/гра «Весела галявина»
Вихователь : Дітки, де можна побачити всі ці квіти?
Діти : Ці квіти можна побачити на клумбі, у квітнику, на галявинці.
Вихователь : А подивіться на нашу галявинку. Чого їй не вистачає?
Діти: Їй не вистачає квітів.
Вихователь : Дітки, а в останній пелюстці для вас прохання від Божої корівки. Слухайте.
«Любі дітки, прикрасьте, будь ласка квітами мою галявинку, щоб мені було де гратися зі своїми друзями-комашками.»
Вихователь : Дітки, допоможемо?
Діти : Так!
Вихователь : Підходьте, будь ласка до своїх столів. У кожного з вас лежить маленький шматочок галявинки. Прикрасьте його чарівними квітами.
Вихователь : Тепер підходьте до мене зі своїми роботами і кладіть їх одна до одної. Подивіться. Яку гарну галявинку ви зробили для нашої гості і її друзів.
А тобі, Божа корівка, подобається галявинка, яку виготовили наші дітки?
Божа корівка: Дуже гарна! Тепер є де гратися з друзями.
Вихователь:
Добре дітки працювали,
Навіть, трішечки пограли.
А тепер скажіть мені,
Що сподобалось, що ні.
Конспект інтегрованого заняття
Розмаїття осіннього лісу
Програмовий зміст: Розширити й уточнити знання дітей про осінь, осінні явища в природі. Вчити дітей бачити розмаіття форм і кольорів осіннього листя різних дерев, за формою листя визначати назву дерев, самостійно знаходити відповіді щодо об’єкту спостережень, образні вислови, змальовувати словесні картини природи. Розвивати елементарні знання про процеси, що відбуваються в природі, почуття захоплення осінньою природою.
Акцентувати увагу дітей на екологічно-доцільній поведінці в природному оточенні. Розвивати творчий потенціал кожної дитини в нетрадиційній техніці зображення під час співпраці з вихователем — створення колективної роботи «Осінь розгубила кольори». Виховувати вміння помічати красу осінньої природи і милуватись нею.
Методичні прийоми: показ предметних картинок і ілюстрацій із зображенням осінньої природи, розповідь вихователя; рухлива гра; використання художнього слова; показ техніки зображення набризгом; пояснення.
Попередня робота: у ясний осінній день запропонувати дітям походити по опалому листю; прислухатися як шурхотить листя, розглянути листя різних дерев.
Матеріал: картинки із зображенням листя різних дерев і ілюстрації із зображенням осінньої природи, атрибути до рухливої гри «Ми осінні листочки», букет з осіннього листя; аркуші жовтого паперу; засушене листя з дерев, гуаш різнобарвна, розведена в тарілочках, зубні щітки.
Хід заняття:
Вихователь читає вірш І. Кульської «Осінь».
У гайку кленовім,
Усадку вишневім
Хто рясні обнови
Роздає деревам?
— Одягай, кленочку,
Золоту сорочку!
— Бери плаття, вишне,
Кольорове, пишне!
— Ти, дубок, не плач:
На бордовий плащ!
Вихователь : Хто ж це такий щедрий? Так, красуня-осінь.
Дитина з букетом осіннього листя читає вірш Н. Забіли «Осіннє листя»).
Настала осінь. Холодом
Повіяло навкруг.
Все більш береться золотом
Зелений ліс і луг.
Від вітру коливаються
Пожовклі дерева,
А листя з них зривається
І пісеньку співа:
— Зриваємось ми зграями
З топольок і беріз,
Злітаємо, кружляємо
І падаємо вниз.
Після прочитання вірша дитина віддає букет вихователю.
Вихователь : Діти, подивіться скільки гарного листя принесла на наше заняття осінь. Тут і жовті, і жовтогарячі, і багряні, і бурі листочки. А як ви гадаєте, чому осіннє листя пофарбоване в різні кольори? .
Вихователь : Так, діти, вірно. Листочки, які зараз у мене в руках, злетіли з різних дерев, а різні дерева осінь розфарбовує в різноманітні кольори. Давайте поставимо цей букет у вазу й будемо ним милуватися. А зараз ми з вами згадаємо, з яких дерев злетіли листочки, які я вам буду показувати. .
Проводиться гра з листочками, що розкидані по підлозі.
Жовта осінь тут ходила,
Жовте листя загубила —
Листячко кленове,
Листячко шовкове.
Того листя назбираєм,
У пучечки поскладаєм —
Листячко кленове,
Листячко шовкове.
Хай із нами у садочку
Закружляє у таночку
Листячко кленове,
Листячко шовкове.
Вихователь : А ви знаєте, діти, чому восени листя опадає з дерев? Чи подобаються вам кольорові листочки? Чи любите ви їх збирати? Чому?
Що ви з ними робите? земля довше зберігає вологу від снігу, що станув. Опале листя на землі — це не сміття, воно дуже потрібно грунту й рослинам, які на ньому ростуть. Опале листя збирають тільки з асфальту).
Вихователь : Сьогодні я навчу вас дуже цікавому способу зображення листя. Раніше ми з вами малювали пензликом, паличкою, ватою, пальчиками, а сьогодні навчимося малювати зубною щіткою. А малювати ми будемо осіннє листя, з якого потім зберемо великий осінній килим. Для цього нам знадобляться: лист жовтого паперу, осіннє листя , кольорова гуаш,
Зубна щітка .
Вихователь : На лист жовтого паперу покладіть свій осінній листочок. Занурте щітку в тарілочку з фарбою. Стряхніть надлишки фарби.
Тримайте щітку перед листом. Швидко проведіть паличкою по щітці в напрямку до себе. Пересувайте щітку так, щоб оббризкати весь листочок і папір навколо.
Залишимо папір і листочок сохнути, а потім заберемо листя. (Діти побачать силуети листів, оточені бризками фарби. Після повного просихання можна вирізати листи, залишаючи широкий край пофарбованого паперу, зробити колаж з листя, наклеївши ці силуети на лист паперу.