Арки і шибениці М. Куліша. Узагальнення та систематизація знань про життєвий та творчий шлях драматурга, значення його творчості

Тема : Арки і шибениці М. Куліша. Узагальнення та систематизація знань про життєвий та творчий шлях драматурга, значення його творчості

Мета:

узагальнити та систематизувати знання про життєвий та творчий шлях драматурга, трагедію його особистої долі, завершити аналіз тексту комедії «Мина Мазайло», повторити відомості з теорії літератури; розвивати критичне мислення, увагу, пам’ять, уміння здійснювати аналіз та синтез вивченого матеріалу, робити логічні висновки; застосовувати набуті знання на практиці, зокрема у роботі

зі завданнями у форматі ЗНО; виховувати соціально адаптовану гармонійну особистість, здатну продуктивно використовувати сучасні здобутки цивілізації, як-от телебачення та всесвітня мережа Інтернет.

Тип уроку : урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.

Обладнання: портрет драматурга, таблиця, панель мобільного телефону, чорна скринька, чарівний квадрат.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності.

II. Оголошення теми та мети уроку.

«За своїм змістом ідеологічні п’єси Куліша були криком враженого почуття українця проти більшовизму і виявом розгубленості перед

жахом диктатури пролетаріату, що нищить село. Органи диктатури розчавили письменника, але лишився біль і лишилось мистецтво, що втілило біль і протест розчавленої людини.»

Віктор Петров

Доброго дня, шановні учні, колеги. Отже, на попередніх уроках ми з вами познайомились із особистим та творчим шляхом видатного драматурга, засновника сучасної української драми Миколи Гуровича Куліша та його комедією «Мина Мазайло».Мета сьогоднішнього нашого уроку — узагальнити та систематизувати набуті знання, навчитися використовувати їх у процесі роботи над завданнями ЗНО і, врешті-решт, зробити висновки про важливість особистості митця для подальшого розвитку української літератури. Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішню дату, тему уроку та епіграф до нього.

На яких рисах творчості М. Куліша акцентує увагу В. Петров?

Якось один кіногерой сказав, що настане час — і у нашому світі не буде нічого більш вагомого, ніж телебачення . І справді, сьогодні телебачення торкається усіх проблем сучасного суспільства: від особистих до загальнолюдських. Тому і ми сьогодні спробуємо розв’язати поставлені задачі у форматі телевізійних проектів. Прошу оголосити телеанонс на наступні хвилин:

Проект «Видатні українці» відповість нам на питання, чи має право М. Куліш на занесення до списку видатних особистостей держави;

Програма «Що? Де? Коли?» дасть змогу пригадати зміст комедії «Мина Мазайло»;

Програма «Телеафіша» допоможе у здійсненні аналізу п’єси та познайомить нас із

Репертуаром шкільного театру на найближчий уік-енд;

Телепроект «Найрозумніший» визначить серед вас знавців питань теорії літератури; Телевізійний конкурс «Коронація слова» познайомить нас із творчістю 11-класників. Отже, дивімось без перерви на рекламу.

III. Узагальнення знань про життєвий шлях М. Куліша. В ефірі проект «Видатні українці», і сьогодні я його ведуча.

Тема сьогоднішнього ефіру «Микола Куліш — трагічний геній України» . Перед вами коротка таблиця, де зазначені найважливіші події життєвого шляху видатного драматурга, давайте спробуємо разом конкретизувати окремі сторінки з його життя.

Дата

Подія

5 грудня 1892року

Дата народження

1900 рік

Смерть матері

1905 рік

Вступ до Олешківського чотирикласного училища

1908 рік

Виключення з училища

1915 рік

Одруження з Антоніною Невель

Тысяча девятисот семнадцатого рік

Народження доньки Ольги

1921-1924роки

Робота над п єсою «97»

9 листопада 192$ року.

Прем ‘єра вистави «97»

1925 рік

П’єса «Так загинув Гуска»

1926 рік

П ‘єса «Хулій Хурина»

25-27 січня 1927 року

Засідання ВАПНІТЕ, виключення Ялового та Хвильового.

1928 рік

Прем ‘єра «Народного Малахія»

14 січня 1928 року

Самоліквідація ВАПНІТЕ

1929 рік

«Мина Мазайло»

1932 рік

Постанова про створення єдиної спілки письменників.

4 березня 1932 року

Стаття Кагановича про»Патетичну сонату»

1933 рік

Голод в Україні, постановка у «Березолі» «Маклени Граси»

1 грудня 1934 року

Смерть Івана Дніпровського

8 грудня 1934 року

Арешт

27-28 березня 1935 року

Вирок, 10 років таборів

9 жовтня 1937 року

Новий вирок — розстріл.

3 листопада 1937 року

М, Куліша разом з М. Вороним розстріляно

Перед вами прізвища культурних та громадських діячів початку XX століття. Ваша задача — пояснити, яку роль вони відігравали у долі М. Куліша. Юрій Яновський Лазар Каганович

Микола Хвильовий Лесь Курбас

Іван Дніпровський

Отже, щойно ми нагадали найважливіші сторінки з життя драматурга і переконалися, що він по праву належить до видатних українців. Ваші глибокі знання дають вам право участі у інтелектуальному казино «Що? Де? Коли?»

Сьогодні у нас є три команди знавців, які будуть грати проти команди вчителів КЗШ№ 93.

Отже:

Хто зі знайомих М. Куліша став прототипом учительки «правильних произношений» Баронової-Козино у творі «Мина Мазайло»? За яку провину був покараний штабс-капітан М. Куліш у квітні 1915 року? . Про який твір Куліша йде мова «глядач сприймав Кулішевий гротеск як політичну сатиру будь-якої національної упередженості від «хатнього» українського націоналізму до великоросійського шовінізму» Чорна скринька. Тканина якого кольору лежить усередині, якщо відомо, що Мокій назвав би її бразолійною? Як, за висловом тьоті Моті, «испортили город Харьков?»

Кому належать слова, які двічі цитує Мокій:

Сиди один в холодній хаті,

Нема з ким тихо розмовляти,

Анікогісінько нема.

З якою пропозицією звернувся Мокій до Улі? Чого, на думку тьоті Моті, «не может бить нікогда»? . Яке її повне ім’я? Відповіддю на який твір М. Булгакова стала комедія «Мина Мазайло»?

Шановні знавці, ви довели, що досить уважно вивчали як біографію М. Куліша, так і зміст комедії «Мина Мазайло».А вашим домашнім завданням було визначити тематику, проблематику ти ідейний зміст цієї комедії і викласти це у вигляді театрального анонсу так, щоб він став гідною рекламою і спонукав до перегляду вистави у театрі. Давайте подивимось, що у вас вийшло.

Доброго дня, шановні глядачі, в ефірі канал «Культура». Тема нашої сьогоднішньої передачі — комедія видатного українського драматурга початку XX століття М. Куліша «Мина Мазайло». Написана у 1929 році, вона відображає побут українського міщанства того періоду.

За словами самого автора, темою комедії є «міщанство і українізація» Дехто з критиків називав її філологічним водевілем, оскільки усі суперечки, колізії та конфлікти точаться навколо української мови. Провідними проблемами твору стали проблема державності української мови, поява так званого «хатнього» націоналізму і його критика з боку великодержавних шовіністів на зразок тьоті Моті з Курська; проблеми взаємин у родині, зокрема одвічне питання «батьків та дітей»; проблема відмови українців від власного єства, ментальності, закладеної національним генокодом. Основний конфлікт розгортається через бажання службовця Мини Мазайла змінити власне прізвище на більш благозвучне Мазєнін і відмову змінювати прізвище його сина Мокія.

Дрібні сутички переростають у дискусію, до якої залучаються як родичі, так і зовсім сторонні люди.

Провідною думкою комедії є критика будь-яких крайнощів і пересторога іншим українцям. Адже відмова від народного спадку, такого, як мова, традиції і навіть прізвище обов’язково буде покарана.

Можливо, хтось має доповнення до зазначеного у телеанонсі? А тепер пропонуємо вашій увазі фрагмент твору у постановці шкільного театру «Малий Березіль».

Баронова-Козино

— Не хвилюйтесь, милий! В одчай не вдавайтесь!

М а з а й л о

— О, як не хвилюватися, як, коли оце саме «ге» увесь вік мене пекло і кар’єру поламало… Я вам скажу… Ще молодим… Губернатора дочь оддаля закохалася мною.

Просилася, молилася: познайомте мене, познайомте. Казали: не дворянин, якийсь там регістратор… Познайомте мене, познайомте! Покликали мене туди — як на Аполлона, на мене дивилася.

Почувши ж з уст моїх «ге»… «ге» одвернулась, скривилась.

Баронова-Козино

Я її розумію. А мене? І вас тепер розумію.

М а з а й л о

— О, скільки я вже сам пробував у розмові казати… «кге».

Баронова-Козино

— «Кге» ?

М а з а й л о

— Не міг і не можу, навряд щоб і ви навчили мене.

Баронова-Козино захвилювалась:

— Ах, Боже мій. Та це ж єдиний тепер мій заробіток — «ге»… Самим «ге» я тепер і живу. Постарайтесь, голубчику, ну, скажіть ще раз: над лугами.

Над лу-гамі.

М а з а й л о

— Над лукгами. Над лугами. Гамі.

Гами. — Га. Га.

Баронова-Козино до вух, Мазайлодо серця — та разом:

— Ху-у-у!

Баронова-Козино раптом стрепенулась:

— Стривайте, стривайте! Я знайшла секрета, як вас навчити. Боже мій, знайшла… Ось як: читайте, і де «ге» стоїть, там вимовляйте ка, к.

М а з а й л о несміливо:

— Ка, ки…

Баронова-Козино

— Так! Читайте!

М а з а й л о

— Пахнет сеном над лу-ками…

Баронова-Козино

— Так! Так!

М а з а й л о сміливіш:

Песньой… Пєснєй. Пєснєй душу веселя, баби з к-раблями рядамі…

Баронова-Козино рівним методичним голосом:

— Не з граблямі, а з грап-лямі.

М а з а й л о старанно, аж жили напнулись:

— З краб-лямі…

Баронова-Козино

— Та ні. У вас тепер не «ге», не «кге»… Треба казати не з граблямі, а з граплямі, с…

Окрім цього, в руській мові там, де звуЦ»б» н^ акцентовано, треба його вимовляти як «п»: с грап-п-плямі…

М а з а й л о обережно, як по камінцях через воду:

С крап-лями… Мі. С к-крйп-ля-міі рядамі.

Так.

М а з а и л о сміливіш:

— Ходять, сєно шєвєля. Там сухоє убірають мужічкі є-ко круком.

Баронова-Козино

— Не єко, а єво!

М а з а й л о

— Як? Та тут же стоїть буква «ги», себто «к», а не «в».

Баронова-Козино

— В інтелігентній мові вимовляють «єво», а не «єго» і не «є-хо».

М а з а й л о демонстративно перебив: Єво кру-ком на воз віламі кідают, воз растьот, растьот, как Дом. В ожиданьї…

Баронова-Козино

— В ажіданьї. _ Ва-жіданьї конь убо-кій точно вкопаний сто…

Стаїть: уші врозь, дукою нокі і как будто стоя спіт.

М а з а й л о голосніш:

— Тольки Жучка…

Баронова-Козино

— Толька Жучка…

М а з а й л о про себе:

— Ага! Це значить жучку звуть Толя, Толька… . Толька жучка удалая в рихлом сене, как в валнах…

Баронова-Козино

— Прекрасно!

М а з а й л о, Барокова разом, натхненно:

— То взлетая, то ниряя, скачет, лая впопихах.

У Баронової-Козино чути «впап’хах», у Мазайла -«упопихах».

Баронова-Козино

— Ну от! Прекрасно!

М а з а й л о зворушено і глибокодумно:

— Господи, то єсть преблагій Господи! У такому, сказать, маленькому віршикові і така сила правільних проізношеній!

Баронова-Козино

— Запишіть їх — далі ще більше буде!

М а з а й л о побожно:

— Запишу собі на папері і на серці…

Сів писати, шепочучи, немов молитву:

— Замість г — к, замість к — в, б — п, о — а…

Баронова-Козино

Ах, лучче я сама вам запишу, пойдемте

Учитель. Сподіваюсь, що такий телеанонс забезпечить аншлаги у шкільному театрі. А у нас в ефірі передача «Найрозумніший» і її спеціальна тема » Я знаю теорію літератури».

У першому турі я читатиму вам визначення певних понять, а ваша задача — швидко записати у зошит сам термін.

І тур

I. Драматичний твір, у якому засобами гумору та сатири розвінчуються негативні суспільні і побутові явища,

Літературний рід, до якого належать твори, що зображують різноманітні явища дійсності у вигляді поіменованого діалогу, Дійова особа у драматичному творі. реальна людина, риси характеру, дії та вчинки якої лягли в основу створення певного персонажа.

5.Перше безпосереднє здійснення протидіючих сил, яке зумовлює подальший розвиток подій,

6. Момент найбільшого емоційного напруження твору 7.Основними жанрами драматургії є… 8. До видів комічного належать…

II тур Дешифратор

165624 — один з прийомів створення комічного, зображення людей або предметів у фантастично-перебільшеному, потворно-комічному вигляді,

III тур Супергра. Прочитайте словосполучення у чарівному прямокутнику

Н

И

О

Д

Ч

Й

В

Є

І

Г

О

В

Л

О

Л

І

І

Ф

Ь

Л

Отже, ми визначили найкращих знавців термінології, а зараз переходимо безпосередньо до практики. Говорячи про талановиту людину, завжди хочемо відшукати талант і в самому собі. Тому в нашому ефірі телевізійний конкурс «Коронація слова», у якому сьогодні беруть участь учнівські розгорнуті висловлювання.

Зовсім скоро усі ви будете складати ЗНО з української мови та літератури. Працюючи над розгорнутим висловлюванням, ви повинні будете не тільки чітко сформулювати тезу, аргументи, а й навести доречні приклади. Окремі учні заздалегідь отримали завдання скласти розгорнуте висловлювання, у якому слід було довести або спростувати тезу «Коли в людини є народ, тоді вона уже людина…», а одним з літературних прикладів міг би бути персонаж комедії «Мина Мазайло».

Давайте послухаємо ці твори і спробуємо їх проаналізувати.

Сподіваюсь, що тепер кожен з вас зможе правильно збудувати власне висловлення на аналогічну тему.

IV. Підведення підсумків уроку.

Нарешті час нашого ефіру добігає кінця. Давайте підведемо підсумок.

У чому трагізм життєвої долі М. Куліша? Яка провідна тематика його творів? Яка тема комедії «Мина Мазайло»? Який основний прийом творення образів використав Куліш у своїй комедії?

Чому її називають філологічним водевілем? Яка роль М. Куліша у розвитку української літератури? Чи вартий він звання «видатний українець»?

V. Виставлення оцінок.

VI. Завдання додому.

1.Розв’язати тести «М. Куліш».

2. Підготувати індивідуальні завдання з теми » І. Кочерга»

З. Написати власне висловлення на тему «Чесне ім’я — найцінніший скарб» і відправити його на сайт школи для участі у конкурсі до Дня української писемності та мови, узяти участь у обговоренні сьогоднішніх робіт на форумі.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Арки і шибениці М. Куліша. Узагальнення та систематизація знань про життєвий та творчий шлях драматурга, значення його творчості