Робробка уроку «Колообіг води в природі»
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
ТЕМА: Що таке коло обіг води в природі?
МЕТА: Формувати уявлення про воду: три стани води, властивості води розчинити деякі речовини, кругообіг води в природі; виховувати спостережливість, наукове світорозуміння; розвивати мислення.
ОБЛАДНАННЯ: Таблиця «Кругообіг води в природі».
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів. Бесіда з використанням результатів спостережень.
— Де зустрічається вода в природі?
— Що ви знаєте про воду?
— Які бувають опади?
ІІ. Повідомлення
А тепер, діти, уважно розгляньте ребус і спробуйте його розгадати. .
Отже, на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про властивість води розчиняти деякі речовини; у яких станах буває вода, перехід води з одного стану в інший під впливом сонця і повітря.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Уявіть собі, діти, що на деякий час на Землі не стане води. Що сталося б з життям рослин і тварин? Чи могли б ми прожити без води? .
Так, без води неможливе життя на Землі. Вона потрібна для життя рослин, тварин, людей. Займає вода ¾ поверхні Землі. У товстому
Майже 2/3 нашого тіла теж становить вода. Вона входить і до складу крові, яка розносить по всьому організму поживні речовини. У природі вода перебуває у трьох станах: у рідкому, твердому , та газоподібному . Як же вода переходить з одного стану в інший. Якщо стане холодно, тобто температура повітря буде нижча від 0о С, то вода переходить з рідкого стану в твердий . Сніг і лід починають розтавати при температурі 0о С. А якщо налити води в посудину, то за день або два її зовсім не стане або залишиться дуже мало. Вода випарувалася під дією Сонця і повітря, тобто перейшла з рідкого стану в газоподібний.
Під впливом Сонця з поверхонь річок, озер морів, океанів, суші, рослин постійно випаровується вода. Водяна пара легка, вона піднімається над землею. У повітрі водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібні краплі води або на кристалики льоду.
З них утворюються хмари. Вітер переганяє їх з одного місця в інше. Влітку з хмар іде дощ, інколи — град, а взимку — сніг.
Після дощу, а навесні й після танення снігу часина води просочується в землю, частина випаровується, частина її потрапляє в річки, моря й океани. Звідти вона випаровується в повітря. Це випаровування стає причиною наступних опадів.
З водяної пари утворюються хмари. І знову йде дощ, випадає сніг. Вона в природі постійно рухається. Перетворення води з одного стану в інший і переміщення її в природі називається кругообігом.
Доки на Землі існує вода, а над Землею — Сонце, існуватиме випаровування крапельок, скупчення їх у хмари і повернення назад у вигляді дощу або снігу, тобто відбувається кругообіг води у природі.
2. Бесіда, уході якої на основі спостережень учні усвідомлюють здатність води розчиняти деякі речовини.
Що станеться із цукром, якщо його покласти в чай? Чи розчиниться сіль у воді? Чому після дощу в струмочках, річках і озерах вода біля берегів каламутна?
Чому через деякий час стає прозорою?
3. Властивість води розчиняти деякі речовини має велике значення. так, рослини живляться тільки розчиненими речовинами, що містяться у грунті. Тварини і люди здатні жити тільки тому, що поживні речовини в організмі, виступаючи в складні процеси, перетворюються в розчинні. Це одна із властивостей води. Вода має й інші дивовижні властивості. У рідкому стані — тече, безбарвна, прозора, не має запаху і смаку.
Але без запаху і смаку буває лише дистильована вода, яку добувають у лабораторіях. У природі ж чистої води немає. Коли вода тече по поверхні Землі або просочується в грунті і гірські породи, вона частково розчиняє і вимиває з них окремі речовини. Від розчинених у воді твердих речовин і газів залежить її смак.
Ось чому вода в кожній криниці, джерелі має свій смак.
4. Гра «Відгадай».
Клас ділиться на 3 команди. Учитель читає загадки, яка команда швидше відгадає, то їй зараховується 1 бал. Виграє та команда, я кА набрала найбільше балів.
1. Яку воду можна в решеті носити?
2. Текло, текло — і сховалось під скло.
3. Сидить дід за подушками і стріляє галушками.
4. Розпластала пташка крила, що аж сонце заслонила.
5. І-під гірки, з-під крутої
Прокрадається норою,
Та й до моря утіка
Через лози по ярках.
6. Не дід, а сивий,
Не спить, а стелиться,
Вкриває землю й океан,
А звуть його…
7. Сиві воли усе поле залягли.
8. Без очей, а сльози ллє.
9. Надворі горою, а в хаті водою.
10. Зо в повітрі скрізь носилось
То темніло, то біліло,
Впало й опало до пори,
Встало й збігло із гори?
11. Коли нема — мене чекають,
А коли йду — то утікають.
12. Що таке пливе і ллється,
Часом на камінь дереться,
Як немає — все всихає,
Звір і птах помирає.
13. Від санчаток видно слід,
Все скував навколо…
14. Відома здавна рідина.
15. Усяк її вживає,
16. Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває.
Бува як скло
Звичайна …
5. Встановлення причинно-наслідкових зв’язків: Що станеться із сніжинкою, яка впаде вам на руку? Чому вона перетвориться на краплину води?
6. Запитання і завдання для закріплення цього матеріалу:
Доведіть, що в воді розчиняються деякі речовини.
Де вам доводилося спостерігати використання води для розчинення речовини? Поміркуйте, чому не можна жирну пляму змити водою? Порівняйте воду у рідкому, газоподібному і твердому станах.
7. Продовження вивчення нового матеріалу. Розповідь учителя про утворення хмар, туману, дощу, снігу, граду, грози.
На Землі багато води. Ця вода випаровується. Невидима водяна пара завжди міститься у повітрі. Коли повітря охолоджується, з пари утворюються дуже дрібні краплини води. З таких краплин складається хмара.
Хмара — це безліч земних мандрівниць-крапельок, що завжди прагнуть повернуться назад на рідну землю. Хмари вкривають більше, ніж половину земної кулі. Вони дуже потрібні, бо не дають сонячним променям випаровувати надто багато вологи, а знизу не пускають вгору земне тепло.
Вони дарують нам дощ і сніг. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою.
Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі й падають на землю у вигляді дощу.
Туман — це теж хмара, тільки утворилася вона не на небі, а на землі. Ось, наприклад, кілька днів було холодно. А потім вітер приніс велику масу теплого вологого повітря.
У нашому холоді водяна пара знову стала дрібними водяними крапельками. Тобто утворилася найзвичайнісінька хмара, кільки наземна. Отже, туман — це хмара, що не змогла піднятися високо, а зависла над землею, закривши небо й сонце.
Улітку інколи випадає град. Сильні повітряні потоки, що йдуть від земної поверхні, піднімають водяну пару високо вгору. Зустрічаючись угорі з дрібненькими кристаликами льоду, водяна пара осідає на них і утворює градину шарами, аж доки вона обважніла, не впаде на землю. Інколи градини можуть досягати розмірів курячого яйця, яблука і навіть дині.
Навесні та влітку частинки повітря найбільш насичені сонячною енергією — електричними зарядами. Коли заряди збираються докупи і зіштовхуються, то вибухає блискавка. Це і є гроза — дуже небезпечне некероване явище природи.
Взимку, все на Землі охолоджується. У хмарах теж стає холодно. Дрібненькі краплі води в них перетворюються на сніжинки.
Сніг надійною ковдрою вкриває землю, не дає лютим морозам знищити насіння й корінці багаторічних рослин. Існує дуже багато видів сніжинок: зірочки, пластинки, стовпчики, галочки, папороподібні кристали.
Для усвідомлення цього матеріалу учнів ознайомлюються із таблицею «Кругообіг води в природі», із схематичними малюнками у підручнику, пояснюють їх зміст.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Була собі краплинка. Вона жила високо в небі на хмаринці. Була вона там не одна, а зі своїми сестричками і подругами. І кожна з них швидко росла. Одного дня краплинки не втримались на хмаринці і дощиком впали на землю, іу річку, струмочок, на листячко. Хмарка зникла.
Дощик перестав і засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і стали легенькими, перетворилися в невидиму пару й піднялися знову вгору. А там холодно! Стали вони одна до одної тулитися, щоб було тепліше, і знову утворили хмарку, а сонечко все світило і краплинки змушені були піднятися вгору.
Хмарка все росла. Стала вона такою важкою, що не втрималися краплинки на ній і знову впали на землю рясним дощем. Чарівна краплинка не любить сидіти на одному місці.
Вона завжди рухається знизу вгору і згори вниз.
Запитання для бесіди
1. Про що ви довідалися з цієї казки?
2. Що сталося з краплинкою і її сестричками?
3. Чи можна назвати краплинку нічною мандрівницею?
4. Про яке явище природи описано в казці?
VI. Доведіть на прикладах з власного життя, що вода важлива для людини, а її збереження потребує вашої уваги. Розгляньте ситуації, представлені на малюнках, та запропонуйте, як у подібних випадках можна розумно використовувати воду.
Завдання: поділись удома з батьками одержаною на уроці інформацією. Спробуйте разом дослідити, чи багато води втрачаєте ваша родина:
— Визначте кількість джерел водопостачання у домашньому господарстві;
— Порахуйте, скільки води в середньому витрачається протягом доби в кожному з цих місць ;
— Обчисліть, скільки води в середньому споживає на добу вся родина.
Місце в домашньому господарстві, де використовується вода —
Для чого використовується вода —
Кількість води витраченої протягом доби —
Усього в середньому літрів за добу —
VІІ. Підсумок уроку.
Отже, вода перебуває в безперервному русі, вона вічна мандрівниця. З поверхонь водойм вода безперервно випаровується, внаслідок чого утворюються хмари, з яких випадають опади у вигляді дощу, снігу, граду. Якби промені сонця постійно не випаровували з поверхонь водойм воду і вона дощем, снігом, градом не поверталася на землю, уже б давно висохли річки, потрапили через безводдя впадини найглибших озер. І тоді наша Земля перетворилася б на мертву пустиню.
VІІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю «Кругообіг води в природі», за схематичними малюнками розповідати, як відбувається кругообіг води в природі.
ДОДАТОК
Крапля роси
Рано-вранці на квітці троянди прокинулась крапля роси.
— Як я туту опинилась — думає Крапля.
Увечері ж була високо в небі. Як я потрапила на землю? І захотілось їй знову в небо. Пригріло Сонечко.
Випарувалась Крапля, піднялася в небо блак4итне, до самого Сонечка. Там тисячі інших крапель. Зібрались вони в темну хмару й заступили Сонечко.
— Чого ви мене заступили від людей? — розгнівалось Сонечко. І послало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Знялася темна хмара й розсипалась. Пішов дощ.
Упала Крапля на Землю.
— Дякую тобі, Крапле, — сказала Земля. Так я скучила за тобою.