Виховне заняття «Звідкіля приходить світло в нашу оселю?»

Мета: Познайомити дітей з енергоресурсами, їх використанням, впливом на

Оточуюче середовище; формувати у дітей вміння аналізувати і ро-

Бити висновки, розвивати навички економного використання елек-

Троенергії, виховувати бережливість.

Обладнання: Фізична карта, таблиці.

План заняття

Подорож з веселим гномом. Розповідь вчителя про енергоресурси, їх вплив на оточуюче середовище, значення економії електроенергії. Повторення правил техніки безпеки. Знайомство з Електричною лампочкою. Кросворд «Електричний».

Підсумки

уроку.

Хід заняття

1. Сьогодні ми здійснимо подорож в країну «Електрику» . А допоможе нам

В цьому веселий гном, але не простий, а чарівний. А як його звуть, ви дізнає-

Тесь, якщо уважно послухаєте вірш.

1. Я гнома побачив,

Що в ліфті сидів.

Він трохи рипів,

А ліфт вгору летів.

2.Я в темну кімнату

Сьогодні зайшов,

Натиснув на кнопку —

Знов гнома знайшов

5. Так затишно стало 3. Сидів він на люстрі,

В квартирі у нас, Немов на коні,

На килимі чисто. Та хитро й лукаво

Так буде й у вас! Всміхався мені.

. 6. Мій брат телевізор 4. Я бачив, як гном

Щоденно вмика. В пилосос

наш заліз.

І знову з’являється Зібрав всю пилюку

Гнома рука. Й з кімнати поніс.

7.Заліз в холодильник я

По молоко —

Там теж працював він

Так справно й легко.

8. Який він чудовий

І сильний, як гром.

Все вміє робити

Чарівний той гном.

— Отже, вирушаймо в подорож з гномом!

2. Що ж таке електроенергія, звідкіля вона береться?

Усе сучасне господарство побудовано на використанні енергії. Для отримання теплової, електричної енергії паливо (вугілля, нафту,

Газ) спалюють. Більшу частину палива споживають електростанції.

Але при спалюванні палива крім енергії виникають ще й відходи. Дуже брудна та екологічно небезпечна — вугільна електро-

Станція

Здавна людина використовувала енергію падаючої води, але тільки після створення динамо-машини, почали отримувати електроенергію, підкоривши собі ріки. У хх сторіччі почалося широке будівництво гідроелектростанцій.

Але і цю енергію не можна вважати екологічно чистою, бо вона порушує екосистему. Тому тепер їх дуже рідко будують. Але навіть коли б людина використала всю потенційну енергію річок, все одно її не вистачило б.

У 1956 році вперше розпочато використання ядерної енергії. Спочатку вона вважалася безпечною та екологічно чистою, а по ціні — дуже дешевою, але вийшло не так, тому що не враховували витрати на захоронення радіоактивних відходів. А збитки внаслідок аварії на них неможливо взагалі оцінити.

Таким чином, використання атомної енергії ускладнило екологічні проблеми. Здавалось ніби то попереду катастрофа. Але люди шукають вихід. Перший крок — розробка нових технологій, їх упровадження. Другий — використання альтернативної енергії сонця, вітру, тощо.

Третій — економія електроенергії. Це може зробити кожен з нас

Паливо

Викиди, т за рік

Пил

Чадний

Газ

Оксиди

Азоту

Вуглець

Вугілля

3000

2000

27000

400

Нафта

1200

700

25000

470

Газ

500

20000

34

3. Але наш гном не завжди такий добрий і лагідний. Він може стати й ворогом, знищувачем.

Які ж правила необхідно пам’ятати, щоб не стати жертвою електричного струму .

Ніколи не торкайтесь мокрою ганчіркою чи рукою до увімкнених електроприладів. Замінюючи лампу — вимкніть електрострум. Не користуйтесь електроприладами у ванній кімнаті.

Не наматуйте провід на гарячу праску. Не залишайте без догляду увімкнені прилади.

Давайте будемо про все це пам’ятати і з гномом товаришувати.

4. Знайомство з подругою гнома — Електричною лампою.

ГНОМ — Зараз я хочу познайомити вас зі своєю подругою — електричною лампою. Сьогодні ми дізнаємось про її майбутнє та сучасне.

ЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПОЧКА — Добридень. А ви знаєте, що я звичайна електрична лампа, частка блискавки? Тисячоліттями люди спостерігали за блискавкою, чули грім.

Спочатку не могли пояснити ці явища і було багато трагедій, пов’язаних з цим. Так у 1753 році під час дослідів від удару блискавки загинув російський вчений — фізик Г. В. Ріхман. І тільки 100 років тому люди навчились використовувати електричні сили природи, примусили електрику служити собі. А мене винайшов російський інженер О. М. Ладигін.

ГНОМ — Тебе винайшли більше 100 років тому, але в Росії ще довго користувалися для освітлення плошками, каганцями, свічками, гасовими лампами. І тільки після 1920 року на зміну їм прийшла електрична лампа.

ГАСОВА ЛАМПА — Я голодна і холодна

Висихає мій фітіль.

А на склі — густющий пил.

І чому — не розумію,

Не потрібна нікому?

Ось недавно я зустріла

Лампу нову, чепурну.

І горіли прямо в ній

Мільйони промінців!

Говорю їй, звідкіля ж ви?

Чи ви лампа, чи горіх?

Що за склянка невідома?

З вогником для всіх?

І на стелі в домі ви,

Хто така, скажіть мені?

ЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПА А не ваше діло!

ГАСОВА ЛАМПА І тоді я загуділа.

Як це так? Не моє діло?

Я давала людям світло,

Всім було все гарно видно.

Завжди правдою служила!

Так чому ж не моє діло?

Я без хитрощів скажу.

По старій та добрій звичці

Сірника в себе впущу.

Ну а вас, як запалить?

Я не знаю, що й робить?

Ви — не лампочка, а склянка!

Та ідіть собі ви геть!

ЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПА Ох і глупа же ви, бабо!

І промінчик ваш горить — дуже слабо!

А між тим, я — дуже ярка!

Ллється світло від мене,

Як від блискавки-матусі,

Блискавки небесної.

Я — електрична,

Енергетична,

Економічна лампа!

Мені не треба гасу,

Мені від станції машина

Пересила по дроту струм.

Ось такий в науці бум!

ГНОМ Вдень і вночі біжить по дроту електричний струм. Ві потрібен на заводі і фермі, у поїзді та вдома. Щоб отримати електичний струм, люди використовують воду, пару, газ, паливо та атом.

ЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПА Сонячне світло — теж енергія. І люди навчилися перетворювати її у електричну.

ГНОМ Але енергії все одно не вистачає, тому треба її економити.

Бо для виготовлення 1 велосипеда треба 25 кіловат-часів, одного автомобіля — 1500, 1 тони цукру — 200 кіловат-часів.

ЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПА Бережіть і ви, діти, електроенергію. Будьте гідними громадянами своєї країни!

5 . А ще я принесла вам цікаве завдання. Я сподіваюсь, що ви вмієте розгадувати кросворди?

Кросворд «Електричний»

Прилад для освітлення Радіотехнічний пристрій з екраном для прийому телевізійних передач. Прилад для вмикання і вимикання електричного струму. Електронна обчислювальна машина.

Апарат для магнітного запису та відтворення звуку. Технічний пристрій для очищення від пилу предметів, одягу, меблів. Металевий нагрівальний прилад для прасування.

Пристрій для заморожування та охолодження.

6. Підсумки.

Щоб було світло в кожній хаті,

Не можна гнома дратувати.

А треба пестити й оберігати

І зайве світло вимикати!

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Виховне заняття «Звідкіля приходить світло в нашу оселю?»