Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. «Джем Сейшнз»

Музичне мистецтво, 8 клас.

Тема 1 семестру: Відлуння епох у музичному мистецтві.

Тема уроку № 9: «Джем Сейшнз».

Навчальна мета: Ознайомити учнів з історією джазової музики та найвідомішими її жанрами, представниками і творами; на прикладах творчої діяльності Л. Армстронга, гурту «Бітлз» та сучасних виконавців джазової музики підкреслити важливу роль естрадної музики в сучасному житті людей; пояснити учням визначення термінів «спірічуел», «блюз», «регтайм», «джаз», «імпровізація»; закріпити

визначення термінів розважальна музика, синкопа; на практиці закріплювати правила співацької установки; формувати вокально — хорові навички , зокрема навички кантиленного співу і почуття синкопованого ритму;

Розвиваюча мета: розвивати навички активного сприймання музичного твору, працювати над вокально — хоровими навиками; працювати над художнім виконанням пісні; розвивати кмітливість, креативність, інтелектуальну гнучкість учнів та інтерес до джазової музики серед учнів;

Виховна мета: виховувати естетичний смак та любов до музики учнів у царині розважальної музики, виховувати естетичні

смаки учнів, формувати потребу сприймати та виконувати високохудожні музичні твори через почуття людяності, колективізму; прищеплювати зацікавленість до сучасного джазу в музиці, літературі, живописі та кіномистецтві.

Тип уроку: комбінований Із застосуванням інноваційних методик, технологій та мультимедійної підтримки.

Обладнання : фотографії, ілюстрації виконавців джазової музики, магнітофон, мультимедійна підтримка уроку , фортепіано, аудіозапис, підручники з «Музичного мистецтва» для 8 класу, нотний матеріал та текст пісень в підручнику.

Роздатковий матеріал: памятки уроку для учнів, музичні інструменти.

ХІД УРОКУ:

Організація класу до уроку:

вхід учнів до класу під музику Дж. Джопліна. Регтайм «Артист естради»; музичне привітання під музику Дж.

Гершвін. Колискова з оп. «Поргі і Бесс»; Д/З: пошукова робота: інформація про джаз, його витоки та виконавців джазової музики. музичне вітання ; актуалізація опорних знань: академічна та розважальна музика, правила співацької установки, музичний термін — синкопа ; засвоєння теоретичного матеріалу: імпровізація, джаз, блюз, спірічуелс, регтайм ; ознайомлення з темою, метою уроку та очікуваних результатів від нього

.

Учень № 1:

Вибачте, я редактор шкільної газети НВК № 4, почула незвичну музику і хочу написати статтю про цей урок! А що це музика звучала на початку уроку? Напрямок джазу — регтайм Дж. Джопліна! А віталися ми під музику Дж.

Гершвіна. Колискова з опери «Поргі і Бесс». Як цікаво!

А яка ж тоді тема уроку? Пропоную влаштувати учням «Джем сейншз»! А що це таке? «Джем сейшнз»!

Так називались в Чикаго зібрання любителів джазу.

А ми сьогодні влаштуємо вечірку «джем сейншнз» в Україні, в місті Дніпропетровську, в СЗШ № 143!

Будь ласка, будьте і ви учасником нашої вечірки! І чекаємо від вас сенсацій!

Вчитель:

Діти, а які жанри музики подобаються вам? Так! Зрозуміло і це нормально! та розважальну музику.

Академічна музика — це мистецтво глибоке і змістовне, а розважальна — розважально — танцювальна, тому сьогоднішній урок ми присвячуємо розважальній музиці — джазу.

Епіграф до уроку:

«Джаз — це нова музика, яка має особливий

Ритмічний та мелодійний характер і

Постійно включає імпровізацію».

Б. Уланов.

А що таке джаз?

Учень № 2: У 20 столітті виник особливий вид мистецтва джаз. Своїми коренями джаз повязаний з пізніми формами негритянського фольклору. Джазом у ті часи називали невеликі оркестри, а музику у їх виконанні — джазовою.

На початку XXI століття джаз важко назвати «новою» музикою! Але джаз і надалі розвивається. Окрім того він проник в інші музичні сфери — симфонічну, камерну, рок-музику, поп-музику.

Вчитель: Дякую.

Творча робота № 1. Зараз ми з вами дізнаємось, що називають «царицею джазу», якщо ви підкреслите перші літери у фразах мети та очікуваних результатів від сьогоднішнього уроку. Для цього вам треба відкрити памятку уроку і знайти творчу роботу №1, взяти ручку і підкреслити першу літеру у фразах, які я буду зачитувати….

Мета та очікувані результати від уроку:

Імпровізація — це? Ми будемо знати що ми називаємо джазом! Приклади, назви авторів і творів джазової музики!

Ритм джазу — який він? Оволодіємо новими знаннями! Вивчимо нові терміни! Інтерес до джазової музики виявимо, а також! Зацікавленість до уроків музичного мистецтва!

А блюз — це? Це — регтайм! І я знаю що таке спірічуєл! Я взяв би із собою у подальше життя з уроку?

Нарешті, «царицею джазу» називають?

— Імпровізацію!

2.Новий матеріал:

Вчитель: Кожен музикант, який відвідував «джем сейшнз», вмів імпровізувати, демонструючи всю свою творчу фантазію, винахідливість й креативність. Панувала на такому зібранні імпровізація. Її ще називають «царицею джазу».

Імпровізація — Створення музики на момент її виконання.

Вчитель: Процес формування джазу тісно повязаний із розвитком фольклору афроамериканців. Джаз став результатом взаємодії двох музичних культур — культури нащадків африканських рабів, з

Одного боку, і білого населення США — з іншого. Отже джаз — це унікальний сплав принципів та елементів європейської та африканської музики. Одними з головних витоків джазу стали спірічуелси і блюзи, а також регтайми.

Давайте дізнаємось, що таке спірічуєлс?

Спіричуелс — це духовна пісня-гімн афроамериканців.

Вчитель: Вона народилась під час церковної служби. Соліст, імпровізуючи біблійний текст, звертався до Бога та віруючих. Хор відповідав, долучаючи до співу плескання у долоні, притопування в такт ногами, гру на тамбурині.

Таким чином до нескладних мелодій і гармоній релігійних гімнів білих американців, чорношкірі співаки стали вводити до хорового співу імпровізаційні елементи у формі запитань та відповідей. Прослухаємо спіричуелс «Іди, Мойсею!»

Творче завдання № 2: Під час слухання музики, ми спробуємо всі імпровізувати: 1 РЯД — підспівуючи, 2 РЯД долучитись до виконання плесканням у долоні, 3 РЯД — ударними музичними інструментами .

Слухання музики: Спіричуелс «Іди, Мойсею!» у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору.

Учитель: Спіричуелс «Іди, Мойсею!» прозвучав у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору. Ви мали змогу переконатися в красі й самобутності голосу Луї Армстронга, у силі й хвилюючій чистоті звучання його труби.

Хто такий Луї Армстронг?

Учень № 3: Луї Армстронг зростав у Сторивіллі — найбіднішому районі Нового Орлеана , серед злиднів, страждань і расового пригнічення. Він не отримав якісної освіти. Єдиною радістю в житті Луї була музика, що постійно звучала навколо. Пізніше він став неперевершеним виконавцем на кларнеті й трубі. Справедливим і влучним є вислів «епоха джазу — епоха Луї Армстронга». Луї Армстронг перетворив джаз із колективної музики в мистецтво солюючої гри — саме з нього почалась ера солістів-віртуозів.

Він мав оригінальний голос, який відтворював не тільки слова, але й звуки різних музичних інструментів. У його особі джаз здобув дволикий «інструмент джазу», де труба і голос невіддільні.

Розспівування:

Щоб почати розігрівати голосовий апарат, доречно пригадати правила співацької установки: Співати можна стоячи або сидячи, не перекрикуючи один одного, дихання брати не піднімаючи плечей…..

Вправа: спів мажорного звукоряду від «до». Вправа творча : я починаю мелодію, а кожен ряд по черзі імпровізує її закінчує…

Вчитель: Наступний жанр джазу — блюз!

Блюз — народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

У 1880 — ті рр.., роки свого виконання, блюзову пісню зазвичай виконували під акомпанемент гітари або гармоніки.

Учень № 4: Блюзи були своєрідними піснями-сповідями, сповненими печалі, смутку, журби. В них було відображено життя знедоленого народу — тяжка неволя й непосильна праця, втрачена людська гідність, любов, гірка розлука й страждання, туга за домом, якого немає. Отже, блюз є світською ліричною піснею афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

Блюзові ритми та мелодичні ходи стали музичною мовою джазу.

Учитель: Так, дійсно, тематикою джазу захоплювалися не тільки її виконавці, музиканти, а і літератори, кінорежисери та живописці за допомогою скла, фарби. Наприклад, подивіться:

Твори Ксенії Черномор, Альфреда Гокеля та Роман а Ногіна. Під час слухання «Блюз західної околиці» Луї Армстронга ми станемо живописцями. Для цього треба відкрити памятку і знайти творчу роботу № 3, взяти кольорові олівці і перетворити, додавши імпровізації, назву БЛЮЗ в кольоровий напис, наприклад ось так .

Творча робота № 3.

Слухання музики: «Блюз західної околиці» Луї Армстронга.

Який жанр джазу ми ще не розглянули, хто був уважний на уроці: Спірічуєл, блюз і….

Вчитель: Наприкінці ХІХ століття виникає ще один музичний жанр, без якого джаз не існував би. Його винайшли чорношкірі віртуози-піаністи. Це була музика експресивна, захоплююча, неповторна… Густав Культ так описує свої відчуття: «Раптом я помітив, що ноги мої живуть окремим життям, вони смикались, немов від електричного розряду, демонструючи бажання підняти мене з місця і ринути в танок». Але головне, що було в цій музиці — свіжий, наполегливий, синкопований ритм.

Цю музику назвали регтайм, тобто рваний ритм. Під регтайм Дж. Джопліна ми з вами заходили до класу……

Вчитель: грає на фортепіано, нагадує мелодію…..

Регтайм — — використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськими музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.

3. Вокально-хорова робота:

— Демонстрація пісні групи «Бітлз» «Естудей». Для цього нам треба відкрити підручник на сторінці № 71 — 72, будемо співати українською мовою.

Саме цю пісню ми з вами сьогодні почнемо вивчати.

«Естудей» — всесвітньо відома пісня, яка увійшла до десятка найкращих творів минулого століття. Створена у 1966 році, ця композиція вже у 1972 році мала 1186 версій. У ній яскраво проявився надзвичайний самобутній талант творчого тандему — Джона Леннона, Пола Маккартні, Джорджа Харрісона та Рінго Стар.

В перекладі з англійської «Бітлз» означає — «жуки, ритм, кувалда», що означає, що жуки відбивають ритм кувалдою.

розучування пісні по фразах — 1 куплета ; закріплення .

4. Підсумок уроку:

Вчитель: Мистецтво джазу — одне з найяскравіших культурних явищ XX століття. Цю епоху навіть називають «століттям джазу». Джерелами джазу були імпровізаційні форми афроамериканської народної музики, а саме?

— спіричуелс, блюз, регтайм.

Для джазу характерні?

Імпровізаційність, синкопований ритм, синкопа — початок співу, гри зі слабкої долі, використання різноманітних тембрових барв, підвищена емоційність, особливий склад виконавців та інструментів.

А що візьмете з собою у подальше життя із сьогоднішнього кроку?

Народившись в Америці, джаз «проріс» із її національного та суспільного середовища: там були його витоки та першооснова. Прийшовши в Європу, джаз, ніби паросток-живець, був прищеплений до стовбура вікових музичних традицій, поступово розвиваючись та пристосовуючись до смаків і потреб європейської публіки. За своїм складом і характером джаз не може бути зіставлений з жодним із жанрів класичної музики.

Проте, лише упродовж десятиліть джаз став міжнародним явищем, без якого не можна уявити музичну культуру XX століття.

Можна згадати відому телепередачу «Х — фактор», де 47 — річний співак співає так, як сам Луї Армстронг, хто це?

Вікторина:

Спробуйте відгадати за звучанням пісень і фотографією сучасних співаків джазової музики:

Лариса Доліна; цю пісню виконує в фільмі «Ми із джаза». Ірина Оттієва; Адель.

5.Оцінювання уроку: Самостійно — за карткою оцінювання, відкрийте памятку і виставляйте оцінками за критеріями уроку, я сподіаюсь на вашу обактивність і правдивість:

П. І. Б. учня:

Якщо ти співав

На уроці — 2 б.

Якщо ти ви — конував творчі роботи: 3б.

Якщо виконував ритмічні вправи: 2б.

Якщо відпо — відав Д/З:

2б.

Якщо розгадав вікторину, хоч одне питання: 2б.

Якщо був активним учасником на уроці: 1б.

Загальна кількість балів:

Друзі! Переносьте правила джазу у життя: імпровізуйте і прислухайтесь до однокласників. І все у вас вийде!

6. Д/З: обовязкове: ознайомитися з джазом у кіномистецтві,

За бажанням: придумати акровірш зі словом «джаз», наприклад:

Д Ощ осінній вже мрячить,

Ж Овте листя мерехтить,

А У небі журавлі,

З Амахали вже крильми.

Д Жаз звучить,

Ж Иття іде,

А мені не все одно,

З Автра знов піду в кіно.

музичне прощання під музику Дж. Гершвін. Колискова з оп. «Поргі і Бесс»; вихід учнів з класу під музику Луї Армстронга. «Привіт, Доллі»; які враження від уроку?

Перелік використаної літератури:

Костюк А. Г. «Естетичні аспекти сприймання музики»; 2. Масол Л. М. «Методика навчання мистецтва»; 3. Ростовський О. Я. «Педагогіка музичного сприймання» Київ, 1997 р.; 4.Ростовський О. Я. «Методика викладання музики в основній школі»; 5.Раввінов О. О. «Методика хорового співу в школі»; 6.Музика. Посібник — зошит. 8 клас.

Тернопіль. 2001рік.; 7.Островський В., М. В. Сидір. Усі уроки музики. 8 клас. О. Й. Марчак.

Харків. Видавнича група «Основа», 2008 рік. 8.Джоплін С. Регтайми.

Ленінград. «Музика». 1989 рік.

Структура уроку:

1.Організаційний момент:

— вхід учнів до класу під музику;

— музичне вітання;

— ознайомлення з темою та метою уроку.

2. Сприймання музики:

— Луї Армстронг: «Іди, Мойсею!», «Блюз західної околиці»; Дж. Джоплін «Регтайм», Бітлз «Естудей».

3. Творчі роботи:

— відгадати, що є «царицею джазу» підкресливши перші літери очікуваних результатів від уроку;

— елементи образотворчого мистецтва під час слухання музики;

— залучення учнів до гри на ударних музичних інструментах, плескань у долоні, підспівування під час слухання музики.

4. Теоретичний матеріал:

— Імпровізація — створення музики на момент її виконання.

— Спіричуелс — це духовна пісня-гімн афроамериканців.

— Блюз — народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

— Регтайм — — використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськмим музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.

5. Вокально — хорова робота:

— Розспівування:

спів мажорного і мінорного звукорядів від «до». джазові вправи ;

-Демонстрація пісні ;

— розучування пісні ;

закріплення .

Робота з підручником: сторінка № 71 — 72 .

6. Підсумок уроку: Вікторина.

7 . Оцінювання уроку: Учні самостійно оцінюють себе в картках оцінювання в памятках.

8. Д/З: Обовязкове: ознайомитися з джазом у кіномистецтві,

За бажанням: придумати акровірш зі словом «джаз», наприклад:

Д Ощ осінній вже мрячить,

Ж Овте листя мерехтить,

А У небі журавлі,

З Амахали вже крильми.

Д Жаз звучить,

Ж Иття іде,

А мені не все одно,

З Автра знов піду в кіно.

Памятка уроку з музичного мистецтва у 8 кла Сі

Дата проведення: 06 листопада 2012 року.

Тема 1 семестру: Відлуння епох у музичному мистецтві

Тема уроку № 9: «Джем Сейшнз».

«Джаз — це нова музика, яка має особливий

Ритмічний та мелодійний характер і постійно включає імпровізацію». Б. Уланов.

Хід уроку:

1 .Організаційний момент: — вхід учнів до класу під музику; — музичне вітання; — ознайомлення з темою, метою уроку; — перевірка Д/З.

2. Сприймання музики: — Луї Армстронг: «Іди, Мойсею!», «Блюз західної околиці»; С. Джоплін «Регтайм», група Бітлз «Естудей», сучасні виконавці джазової музики.

3. Творчі роботи:

1. підкресліть перші літери фраз — очікування результатів від уроку і ви дізнаєтесь, що є «царицею джазу»?

— Імпровізація — це? — Ми будемо знати що ми називаємо джазом! — Приклади, назви авторів і творів джазової музики ми будемо знати! — Ритм джазу — який? — Оволодіти новими знаннями! — Вивчити нові терміни! — Інтерес до джазової музики! — Зацікавленість до уроків музичного мистецтва! — А блюз — це? — Це — регтайм! — І я знаю що таке спірічуєл! — Я взяв із собою у подальше життя?

3. з елементами образотворчого мистецтва під час слухання музики;

Творча робота:

Додати елементи імпровізації кольоровими олівцями до назви «Блюз», під час слухання музики Луї Армстронга «Блюз східної околиці».

Б Л Ю З

2. залучення музичних інструментів, плескань у долоні, підспівування

Під час слухання музики.

4. Теоретичний матеріал:

— Імпровізація — створення музики

На момент її виконання.

— Спіричуелс — це духовна пісня-гімн афроамериканців.

— Блюз — народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

— Регтайм — — використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськими музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.

5. Вокально-хорова робота: — Розспівування:

спів мажорного звукорядів від «до». джазові вправи ; демонстрація пісні; розучування пісні ; закріплення .

6. Підсумок уроку. Вікторина .

7. Оцінювання учнів:

П. І. Б. учня:

Якщо ти співав

На уроці — 2 б.

Якщо ти виконував творчі роботи: 3б.

Якщо ти виконував ритмічні вправи: 2б.

Якщо відпо — відав Д/З:

2б.

Якщо розгадав вікторину, хоч одне питання: 2б.

Якщо був активним учасником на уроці: 1б.

Загальна кількість балів:

8. Д/З: ознайомитися з джазом у кіномистецтві, придумати акровірш зі словом «джаз». Наприклад: Д Ощ осінній вже мрячить, ж Овте листя мерехтить, А у небі журавлі, З Амахали вже крильми. Д Жаз звучить, Ж Иття іде, а мені не все одно, З Автра знов піду в кіно.

— музичне прощання під музику Дж. Гершвін. Колискова з оп. «Поргі і Бесс»;

вихід учнів з класу під музику Луї Армстронга. «Привіт, Доллі»;

З повагою, вчитель музичного мистецтва НВК № 4: Симчіч Інна Аліківна

Луї Даніель Армстронг

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. «Джем Сейшнз»