Конспект уроку з української мови «Слова, які означають назви предметів»

Мета: дати поняття про предмет і слово як його назву; формувати вміння ставити питання до слів-предметів, визначати назви істот та неістот; вчити розпізнавати слова, які відповідають на питання хто? що?; ознайомити з новим словниковим словом; розвивати мислення, уміння аналізувати; удосконалювати вміння працювати в групах та парах.

Обладнання: Презентація, малюнки, картки, спів пташки

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Дзвоник дав нам всім сигнал —

Працювати час настав,

То ж і

ти часу не гай,

Працювати починай.

Заплющить очі і про себе скажіть : » Я уважний, я можу, у мене все вийде.»

— Я бажаю вам успіхів, а ви побажайте мені вдачі. Спасибі.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

При перевірці ваших зошитів я звернула увагу, що у вас були проблеми з написанням буквосполучень з літерою ж і літерою в. Давайте пригадаємо як ми пишемо Запишіть 3 рази буквосполучення жа і 3 рази во

Записали, молодці ці літери будуть вам підказкою при відгадуванні нового словникового слова, яке ми будемо сьогодні вивчати.

Робота над словниковим словом.

— Зараз прочитайте і спробуйте

сказать про яку пташку йде мова.

У нього високий дзвінкий голосочок,

Немовби срібний б’є молоточок,

Ніби він тягне нитку сріблясту

З неба до лану людям на щастя.

— То ж про яку пташку?

Сьогодні ми познайомимось з новим словниковим словом — слово жайворонок.

Жайворонок — це співучий птах, із родини горобців, живе переважно в полях, на луках, де облаштовує собі гніздо. П’є росу з листя трави. Це птах, не зимує на Україні, із місць зимування жайворонки повертаються у березні.

Послухайте його спів.

— Ви прослухали його спів кожен уявив собі цього птаха, то ж складіть словосполучення зі словом жайворонок. Який це птах?

— Дуже добре він співучий, молодий, веселий, голосистий, дзвінкоголосий….

— А тепер подивіться як же пишеться слово жайворонок

, На який склад наголос?

— Запишіть каліграфічно один раз слово жайворонок, пригадайте ви тільки що писали з’єднання.

— Записали слово, а зараз давайте ви попрацюєте в парах, складіть усно речення із словом жайворонок.

— Гарні у вас речення послухайте, яке речення я приготувала для вас.

Високо в небі літає жайворонок.

Послухайте ще раз запам’ятайте його і запишіть каліграфічно.

Яке це речення? Визначаємо головні члени речення. хто? жайворонок, що робить? літає.

Промовте слово ще раз і запишіть звукову модель цього слова — о=-о-о-о — 10 зв.

IІІ. Робота над значення нового матеріалу

Жайворонок це нове словникове слово, ми сказали що це?…. птах.

На яке питання відповідає слово жайворонок?

В реченні в нас є ще одне слово-предмет, яке? На яке питання відповідає слово небо?

А пригадайте, які ще слова ми з вами вивчали : Заєць, ведмідь, олень.

На які питання відповідають ці слова , а тепер погляньте що це за слово? .

Яке питання ми поставимо до слова диван? Давайте подивимось, що в нас вийшло, до яких слів ми ставимо питання Хто? і до яких Що? Я вам допоможу слова істот відповідають на питання Хто?, а слова не істот відповідають на питання Що?

Подивіться на дошку Слова — предмети, назви істот відповідають на питання ХТО?

Всі інші слова — предмети, не істоти, відповідають на питання ЩО?

— Чудово, отже відкрийте підручники і прочитайте тему сьогоднішнього уроку

СЛОВА, які означають назви предметів

Попрацюємо разом над вправою 184.

— Погляньте на малюнок і скажіть ХТО ЦЕ?

— На які питання відповідають ці слова?

— На які дві групи можемо розділити малюнки?

— Ми тільки з вами складали правило назви тварин відповідають на питання хто, а зараз добавляємо і назви людей, відповідають на питання Хто?

— Так, добре, а зараз погляньте на вправу 185 — Що тут зображено? Зображені різні предмети, а слово предмет подивіться і пригадайте, як воно пишеться. Яка в ньому орфограма Пре Дмет

— Яке питання можемо поставить до цих всіх предметів?

— Спробуємо скласти ще одне правило: назви всіх інших предметів відповідають на питання що?

— Прочитайте правило самостійно, спробуйте його вивчить. Пограйте в гру «Вчитель — учень» розкажіть один одному правило. — Тепер, я перевірю вас, візьміть картки з питаннями «хто?» і «що?»

І пограємо в гру «Незакінчене речення»

Я зачитую початок, а ви закінчуєте речення, піднявши відповідну картку з питаннями

Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання…

Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання…

Фізкульхвилинка

Руки вгору, руки вниз.

До звіряток усміхнись.

Покружляли, пострибали.

Сіли, встали! Сіли, встали!

Нахилились вліво, вправо.

І закінчили всі вправи.

ІV. Закріплення та систематизація знань

1. Відпочили і за парти тихо сіли, продовжуємо працювати над новою темою. У кожного у вас на парті є віршик, прочитайте.

В славній українській мові

Маємо слова чудові.

Ці слова — назви предметів,

Тут нема від вас секретів.

Стіл, вікно, людина, звір,

Мама, Небо Й сонце.

Як слова ці розпізнати?

Що для цього треба знати?

Не завадить вам ніщо!

Став питання ХТО? та ЩО?

— То ж на які питання відповідають слова-предмети?

— Зверніть увагу на виділені слова, випишіть І варіант слова, які відповідають на питання Хто? і перелічуємо слова)

ІІ варіант випишіть слова, які відповідають на питання Що?

— Записали показали «маячок». При перевірці інші сигналізують, що в них записано так.

2. І самостійне виконання вправи 187.

А зараз відкрийте підручники вправа 187 ст. 88. Вам необхідно поставить питання і виписати назви ягід.

— Які ви виписали слова: суниця, ожина, чорниця, малина

— На яке питання відповідають ці слова?

3. У вас на парті конвертики в них завдання для вас завдання. Узагальнемо ваші знання. Прочитайте своє завдання самостійно.

Я перевіряю чи зрозуміли ви що вам необхідно виконати. Прочитайте іменники. Випишіть слова, які відповідають на питання ХТО? , а деякі учні отримали ще додаткове завдання скласти речення з одним словом і записати його.

Працюємо.

Перевіряємо слова які відповідають на питання ХТО? , те саме на питання ЩО? інші перевіряють. І вищий рівень зачитайте свої речення.

V. Підсумок уроку

Молодці, всі справились із завданням і речення у вас гарні.

А зараз я хочу щоб ви Попрацювали в групах. Я роздала вам картки закресліть зайве слово, поясніть свій вибір. Тож ви попрацювали, виберіть хто буде відповідати.

— Я пропоную на останок Гру «Баскетбол»

На дошці дві корзини, діти по черзі закидають м’яч у потрібну корзину.

Всі м’ячі влучили в потрібне кільце.

Дуже добре, ви всі молодці, тож підведемо підсумок нашого уроку.

Вчитель починає, учні продовжують речення шляхом складання опорної схеми.

Ми сьогодні дізналися, що

Вчитель спостерігає за роботою учнів, у разі необхідності допомагає.

VI. Домашнє завдання

Оцінювання

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Конспект уроку з української мови «Слова, які означають назви предметів»