Твій друг книга Бібліотечний урок
Тема. Твій друг — книга .
Мета. Розширити знання учнів відомостями про виникнення книжки, її структуру та основні елементи. Формувати бібліотечно-бібліографічні, книгознавчі вміння та навички.
Виховувати любов і шанобливе ставлення до книги.
Обладнання. Виставка книг та дитячих журналів, збірники творів «Позакласне читання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми та мети уроку.
Загадка: Сама мовчить, а дітей розуму вчить.
III. Розкриття теми уроку.
1. Формування бібліотечно-бібліографічних
— З книгою ви ознайомились давно, коли ще не вміли читати, а тільки розглядали малюнки, слухали цікаві казки, захоплюючі оповідання, які читали дорослі.
Тепер — ви школярі і зустрічаєтесь з книгою щодня. Книга стала вашим вірним і надійним другом.
Мабуть, ви часто буваєте у бібліотеці і бачите, як багато різних книжок розставлено на полицях.
Тут книги розумні спокійно живуть
У тихій величній світлиці.
А двері широко відкриті ведуть
До знань золотої скарбниці.
Що ж таке бібліотека? Слово «бібліотека » походить із давньогрецької мови і складається із двох слів: «бібліо
Отже, ви зрозуміли, що бібліотеки призначені для зберігання книг. У наш час бібліотеками називають культурно-освітні заклади, що збирають книги, журнали, газети, інші друковані видання, проводять спеціальне їх опрацювання, пропагують та видають читачам.
У більшості бібліотек книги видають читачам як додому, так і для користування в читальному залі.
Місце, де книги видають додому, називається абонементом.
«Абонемент»- французьке слово, що означає право користуватися чим-небудь на визначений термін. Тут можна порадитись з бібліотекарем, що взяти для читання, які книги допоможуть краще підготуватися до уроків, та з’ясувати багато інших питань, пов’язаних із книгою.
Усі книги, що є в бібліотеці, розміщені на полицях стелажів.
Почитати газети, журнали або книги, які є в бібліотеці в одному примірнику, і тому не видаються додому, можна в читальному залі. Тут завжди тихо, розмовляти вголос не дозволяється, щоб не заважати іншим читачам.
Жодна людина не в змозі прочитати всі книги. Потрібно вибрати найкращі, найнеобхідніші, найцікавіші. Як це зробити?
У бібліотеці кожна книга має свою постійну адресу. На її обкладинці зазначено номер відділу та місце, яке вона займає на полиці. Постійна адреса книги в бібліотеці називається шифром.
Кожна бібліотека складає свої шифри. Шифр має такий вигляд: Р, . Буква позначає відділення книгосховища, де знаходиться книга. Верхнє число — це номер шафи, в якій стоїть книга, нижнє — її місце на полиці.
Кожна книга в бібліотеці має свій шифр.
А де ж отримати адресу книги ? Для цього слід звернутися до каталогу. Каталог — систематичний перепис предметів, книг. Він складається з окремих карток.
Каталожні картки — це своєрідні компаси, що допомагають нам зробити правильний вибір, швидко зорієнтуватися в книжковому морі. У першому рядку каталожної карти записано прізвище та ініціали автора книги. У другому — її заголовок. Далі йдуть «підзаголовочні дані» про художників, упорядників, про жанр творів, призначення книжки. За цими даними вказуються видавництво, а також місце і рік видання.
У кожній бібліотеці є шафи, в яких знаходяться маленькі дерев’яні шухлядки. В цих шухлядках розставлені за алфавітним порядком картки.
Допоможе вам у виборі книжки анотація. Анотація — це стислий зміст книг. Вона складається з декількох рядків, набраних найчастіше дрібним шрифтом на першій чи на останній сторінці книги.
Щоб вибрати потрібну книгу, читач може спочатку ознайомитись з анотацією.
2. Складання каталожної картки.
3.Бесіда.
— Майже всі школярі люблять збирати книги, але не завжди знають, як це робити. Якою повинна бути ваша домашня бібліотека?
Коли ви були маленькими, у ваших бібліотеках були книжки, надруковані великими літерами. Ці книжки придбали вам батьки. Тепер ви доросліші і зможете разом з батьками поповнювати свою домашню бібліотеку.
В особистій бібліотеці корисно мати різні за змістом книги: про нашу Батьківщину, природу, техніку, мистецтво, спорт, художні книги улюблених письменників, довідники, словники та інші.
4. Ознайомлення учнів з пам’яткою читача.
Пам’ятка читача
1 . Якщо вам потрібно дізнатися:
-як правильно читати те чи інше слово, тоді звертайтеся до орфографічного словника;
-як правильно вимовляти, наголошувати слова — до орфоепічного;
-про походження слова — до етимологічного;
-про значення слова, його стилістичне використання і граматичне оформлення — до тлумачного словника.
2.Якщо ви хочете більше дізнатися про різні явища природи — наприклад, затемнення, повінь, землетрус, чи про видатних діячів науки і культури, спорту, про географічні відкриття, історичні події, — звертайтесь до енциклопедичних словників.
3.Для того, щоб отримати допомогу від словника, потрібно вміти правильно ним користуватися.
У словниках усі слова зібрані за алфавітом, а в довідниках — за окремими темами. Словникова стаття починається із заголовка. У філологічних словниках заголовок завжди має наголос.
4.У словниках і довідниках зібрані знання, нагромаджені багатьма поколіннями. Звертайтесь до них, читайте їх, вони завжди і в усьому допоможуть вам!
5.Гра «Початки — кінцівки».
Про те, якою великою повагою народу з давніх-давен користується книга, свідчить чимало народних прислів’їв та приказок, присвячених цьому неповторному винаходу людства.
. Золото добувають із землі, а знання — із книжок. Хліб наснажує тіло, книги — розум.
Розум без книжки, що птах без крил.
Дім без книги — день без сонця.
День без книги, що обід без хліба.
IV. Обговорення прочитаних творів .
1. «Дещо з історії книги», А. Коваль.
-Якими були книги в давнину?
-Що таке пергамент?
-Коли виник папір?
2. «Перша бібліотека на Русі».
-Хто і де заклав першу бібліотеку на Русі?
-Що ви дізналися про «Рейнське Євангеліє»?
IV. Читання та обговорення творів (збірник творів «Позакласне читання.
V. Доповнення, розширення, уточнення читацького досвіду учнів. 1. «Повчання Володимира Мономаха»
А) Читання твору вчителем.
Б) Читання твору учнями мовчки.
В) Бесіда за змістом твору.
— До чого закликав своїх сучасників і нащадків князь Володимир?
Г) Вибіркове читання.
-Кого слід не забувати? Прочитайте.
-Кого заповідав шанувати князь?
-Як поводитись у домі своєму?
-Як слід ставитись до нужденного, гостя, Хворого?
-Яка роль навчання і знань Для Логова?
-Що сказано про лінощі, Працьовитість?
2. Гра «Складаємо вірш».
Діти звісно вчаться в… .
А комбайн працює в… ,
Ми лікуємось в… ,
А стрижемось в…,
Ліки беремо в… ,
А книжки в… . .
3. Вікторина.
-Як називають дітей, які люблять книги?
-Що таке шифр?
-Назвати відділ, де видаються книги додому.
-В школі ви учні, а хто ви в бібліотеці?
-Як називають забудькуватих читачів?
-Де починається життя книги?
-З чого починається книга?
-Як називається переписана від руки книга?
-Куди приносять письменники рукопис?
-Як називаються книги, які знають про все? Довідкове віконце.
«Енциклопедія » — у перекладі з грецької означає «кого знань «.
4.Загадки.
— Мовчить, а сто нерозумних навчить.
— Ні небо, ні земля, а щось тверде і біле, троє по нім ходять і одного водять, двоє доглядає, одна поганяє.
6. З міха сміху.
-Хіба так читають книжки, синку? Ти ж пропускаєш по кілька сторінок.
-А це книжка про шпигунів. Я хочу їх скоріше зловити!
— Чому ти не був у школі? — питає вчитель Василька.
— Бо я вичитав у нашій читанці приповідку: «Всюди добре, а вдома найліпше!»
7. Хвилинки-цікавинки .
— Одна з найбільших бібліотек світу — Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона в 1800 році. Книжковий фонд — 40 мільйонів примірників.
— Найбільша бібліотека в Україні — Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.
— У Київській Русі перша бібліотека була створена князем Ярославом Мудрим при Софійському соборі в 1037 році. Вона містила 950 томів.
— Найтовстіша в світі книга — англійський словник. Він містить 8600 сторінок.
— У Стародавньому Єгипті за втрату сувою з бібліотеки фараона людину відправляли на шибеницю.
— Пруський король Фрідріх Великий за крадіжку книжки менше двадцяти років в’язниці не давав.
— У 1752 році за крадіжку книжки у Лондоні били канчуками і садили у в’язницю на сім років.
— В Оксфордському університеті додому книжки видавали лише правлячим монархам. Коли король Карл І послав до бібліотеки свого слугу, той повернувся ні з чим. Король сам пішов за книжкою.
VI. Підсумок.
— Коли б ви потрапили на безлюдний острів, які п’ять найулюбленіших книжок взяли б із собою?
— Продовжіть висловлювання: «Активний читач — це людина, яка…». Додатковий матеріал.
Оживе Україна,
Коли допоможемо книзі,
Всіх огорне вона задушевним теплом.
Будуть люди міцніші незламної криці,
Не грошима багаті — вселюдським добром.
Н. Біла
У книги люди, наче бджоли в соти, знесли духовний чародійний мед…
Д. Павличко
Звернення до читача
Читачу! Я друг і супутник,
Я книга твоя.
Завжди на дозвіллі:
Де ти — там і я.
Ми добре з тобою проводимо час,
Чудова розмова триває у нас.
Навчаю відважним, правдивим рости,
Любити природу, свій край
Берегти.
Від малку ти мною звикай
Дорожить,
Без доброї книги тобі не
Прожить!
Буває книгам лячно
Скільки книг в оцій книгарні!
Книги різні, дуже гарні.
От краса, якби ти зміг
Прочитати друже їх!
Покупці стоять юрбою,
Шарудять по сторінках…
Мила книго, що з тобою?
Чом ти дивишся з журбою
І тріпочеш у руках?
Лячно книжкам: хто їх купить?
Раптом купить, хто не любить?
Той у книжку, от порода! —
Запихає бутерброда…
Той,- чи є бруднулі гірші? —
Залива чорнилом вірші…
Бідні ви, прозаїки, бідні, ви, поети!
Невідомо, у які попадеш лабети…
Недарма на продажі
Книги ледь зажурені:
Хоч би не потрапити
В руки мацапурині.
Т. Волгіна
Книги — морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить.
/. Франко
Книги дружать з дітворою, полюби їх у житті — і улюблені герої будуть друзями в путі. Сторінки книжок завітних всіх нас доброму навчать — працювати і учитись, і Вітчизну шанувать.
С. Михалков