Виховні години
Година спілкування «Здорові діти-здорова нація»
Мета: зосередити увагу учнів на розкритті поняття здоровий спосіб життя; закласти в них бажання і прагнення залишатися здоровими на довгі роки життя.
Обладнання : Чисті аркуші паперу, фломастери, маркери.
ХІД ЗАНЯТТЯ
РОБОТА ІЗ ЗАГАДКОЮ
Коли воно є, марно тратимо, не дбаємо, а коли його не стане — віддали б усе, щоб повернути назад.
Слово вчителя
На запитання «Що таке здоров’я?» сучасна наука налічує близько 300 відповідей, зокрема: «Здоров’я — одне з
Людина — живий організм. Вона росте і розвивається. змінюється маса тіла, зріст, розміри всіх органів, м’язи, сила. Кожна людина має свої колір шкіри, волосся, частоту пульсу, дихання. Вона спроможна виконувати якусь дію: рухатися, працювати.
Усе це є фізичними показниками здоров’я, тобто це — фізичне здоров’я.
Усе своє життя, від народження до смерті, людина перебуває в оточенні інших людей,
Від того, як людина буде поводитися в оточенні з іншими людьми, який шлях становлення вона собі вибере, залежатиме її самопочуття
Та поведінка кожного оточуючого. Невміння контролювати почуття та емоції впливає на психіку людини, тобто психічну складову здоров’я.
Психічна складова здоров’я — надзвичайно важлива. Вона визначає розвиток людини як особистості, забезпечує її пристосування в соціальному середовищі та душевне благополуччя. Умовою психічного здоров’я є розвиток різноманітних емоцій та почутій, уміння контролювати та керувати ними.
Психічне здоров’я дає можливість людині оптимально пристосуватися до змін соціального середовища, пізнати себе, реалізувавши власні потреби й здатності в процесі самоствердження.
Четверта складова здоров’я — духовна. Без неї людина прожити не може. Це розумна думка, весела вдача, доброта, мудре слово, щире серце. Це вміння бачити прекрасне в довкіллі та в собі, вміння приймати рішення. Це норма поведінки, учинки, вибір життєвого шляху, розуміння сутності навколишнього світу, місії людини в природі й суспільстві.
Це віра людини у свої сили, вміння ставити мету і докладати зусиль для її досягнення. Завдяки
Духовності індивід стає особистістю.
РОБОТА ІЗ ПРИСЛІВ’ЯМИ — У здоровому тілі — здоровий дух.
— Хворіють діти — хворіє нація.
— Бережи одежу знову, а здоров’я змолоду.
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Кожна людина на землі повинна народжуватися здоровою,
Жити в злагоді та любові в сім’ї, родині, державі, підтримувати
Зберігати здоров’я рідних і близьких, думати про прийдешнє,
Бути готовою передати своїм дітям набуті вікові знання, мудрі закони
Вічного єднання душі й тіла.
Велике значення має відродження фізкультурно-оздоровчих, загартувальних традицій у дні народних, релігійних свят. Приміром, обливання водою — на Великодні свята: збирання роси, ходіння зранку по росяній траві босоніж — на Юрія ; відкриття купального сезону — у середу через чотири тижні після Великодня і т. д.
Здоров’я людини — це одна з глобальних проблем людства. У Статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я визначено, що здоров’я — це стан повного фізичного, психічного й соціального добробуту.
Серед причин поганого здоров’я є неувага до власного здоровя і невміння його зберегти. Як же дітей змалечку навчити цінити своє здоров’я, докладати зусиль, щоб зберігати та зміцнити його? Батьки повинні з перших днів життя дитини звертати увагу на її фізичний розвиток, створити умови позитивного психологічного клімату в сім’ї.
Отже, що ж все-таки означає «здоровий спосіб життя»?
ТВОРЧА РОБОТА «ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ»
Методом «мозкового штурму» складається колективна відповідь. На дошці записуються відповідні висловлювання учнів
I. Фізичне виховання:
— повноцінне і правильне харчування;
— фізичні заняття ;
— знання гігієнічних правил занять фізичними вправами,
— дозування і призначення простих загартувальних процедур ;
— заняття в спортивних секціях.
II. Психічний аспект:
— алкоголю, курінню, наркотикам — ні!!!
— радіти життю;
— добре ставлення до всього живого;
— піклування про інших;
— мої захоплення;
— любов до рідних;
— спішу робити добро.
III. Соціальний аспект:
— рідне довкілля — основа нашого здоров’я;
— людина — частина природи;
— завтрашній характер — у сьогоденному вчинку.
IV. Духовний аспект :
— розумна думка, весела вдача, доброта, мудре слово, щире серце;
— уміння бачити прекрасне в довкіллі та в собі — уміння приймати рішення; — віра у свої сили. РОБОТА В ПАРАХ Учитель поділяє учнів на чотири групи, роздає їм аркуші паперу, фломастери, маркери і дає завдання: зобразити в малюнках » здоровий спосіб життя» за запропонованими у творчій роботі розділами, розділивши аркуш паперу на квадрати залежно від кількості пунктів у розділі. Перелік пунктів можна доповнити.
Через деякий час представники груп демонструють колективні малюнки, коментуючи їх.
Заключне слово вчителя
Відомо, що здоров’я людини більше ніж на 50 відсотків залежить від способу її життя. Тому особливо важливим є питання про правильний вибір цього способу. Адже, без сумніву, тільки здорова дитина досягає успіхів у навчанні, добре розвивається фізично, має врівноважений психічний стан.
Звичайно, добре, коли здоровий спосіб життя вибирають цілими родинами.
Здоровя родини — здоровя дитини. . В цю істину вкладено глибокий зміст. Здорова родина — здорова дитина. Хай міст цей єднає батьків і дітей, Щоб правильно й радісно жити, Іти по життю із девізом в руках: «Здоров’я потрібно цінити!»
Година спілкування «Гра власним життям»
— Мета : Розглянути проблему псевдосуїциду через призму психології підлітка; акцентувати увагу на аморальності гри власним життям та небезпеці такої поведінки. Обладнання: роздавальний матеріал .
ХІД ЗАНЯТТЯ
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Ви, мабуть, зустрічали людей, яких називають розбещеними, слабохарактерними, неврівноваженими. На жаль, саме ці категорії людей схильні маніпулювати власним життям для досягнення мети, не розуміючи його цінності й неповторності.
Запитання до учнів Чи знаєте ви, що таке суїцид?
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
На цій годині спілкування я допоможу вам зрозуміти, що суєцидна поведінка є аномалією в людському житті.
КОЛЕКТИВНЕ ОБГОВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ
Учитель роздає роздруковані картки. На картках записана ситуація для обговорення, і просить учнів ознайомитися з нею, а потім відповісти на запитання.
Ситуація для обговорення
Олі не відмовляли ні в чому з дитинства. Батьки готові були на що завгодно, тільки б рідна доня була задоволена. Одяг шили на замовлення, відвозили і забирали із школи до сьомого класу, найменша застуда викликала справжню паніку.
Одного сезону в моду ввійшли шкіряні куртки. Оля забажала і собі, але батьки попросили її зачекати, тому що недавно купили комп’ютер і грошей поки що нема. Але Оля не бажала чекати, адже їй не відмовляли раніше.
Батьки не могли зрозуміти її злості, образи — вони робили все можливе для своєї дитини. «Це питання життя і смерті»,- сказала Оля. Батько запротестував, мов, ніколи питання речі не буває важливішим за життя.
Наступного дня, повернувшись з роботи, вони застали доньку непритомною, а навколо неї лежали розкидані таблетки. Олю відвезли до лікарні, врятували життя. А після повернення додому на неї чекала розкішна шкіряна куртка. Протягом життя Оля знов і знов лякала рідних спробами самогубства.
Батьки йшли на все, доки одного разу не зрозуміли всієї небезпеки і серйозності ситуації, після чого звернулись за допомогою до психолога.
— Як ви оцінюєте описану ситуацію? На чий бік ви станете? Суїцид здатен вирішити наші проблеми?
А чим він відрізняється від псевдосуїциду? Чим небезпечний псевдосуїцид? На чому він заснований?
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Так, небезпека гри із смертю полягає в тому, що думки про неї можуть засісти в підсвідомості й спрацювати в момент, коли сама людина не бажатиме помирати. Крім того, якщо ви будете постійно шантажувати людей навколо себе, з часом ваші погрози сприйматимуть серйозно, і тоді доведеться перейти від слів д справи, інакше все виглядатиме як фарс. Отже, людина сама зганяє себе в глухий кут.
Найбільше схильні до суїцидальних дій підлітки, що не можуть правильно оцінювати ситуацію, не хочуть прислухатися до думки старших. Як правило, псевдосамогубець завжди діятиме так, щоб його життя змогли врятувати .
Особливість підліткової психології в тому, що всі невдачі виглядають катастрофічними, здається, що проблеми не піддаються вирішенню, ситуації виглядають безвихідними. Наявна схильність до перебільшення, неспроможність реально оцінювати обставини, нездатність самотужки вирішувати свої проблеми — ось причини підліткового суїциду. Ці причини потрібно Знати Розуміти їх природу, а також те, що кожна людина дорослішає, стає з часом самостійною, набуває життєвого досвіду, словом, стає спроможною самостійно жити.
Крім того, варто задуматися, чи є на світі щось цінніше за людське життя.
БЕСІДА
Скажіть, чим цінне людське життя? Що потрібно людині, дитині для досягнення мети? Невже самогубство?
Які люди схильні до псевдосуїциду?
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Отже, псевдосуїцид не є способом вирішення проблем, Досягнення
Мети; шантаж не є засобом отримання бажаного, а будувати
Стосунки з людьми на основі страху просто недопустимо.
Потрібно вчитися відкрито обговорювати проблеми, ситуації, шукати шляхи розв’язання наболілих питань.
До людей, схильних гратися з власним життям, недопустимо ставитися байдуже , тому що це може при звести до катастрофічних наслідків.
Псевдосуїцид спотворює особистість, він негативно Впливає На здоров’я людини.
При спробі близької вам людини покінчити з життям треба терміново звертатися за допомогою до психолога або психотерапевта.
ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Обговорюйте свої проблеми, не вважайте ганебним просити допомоги, женіть геть важкі думки, не намагайтеся досягти бажаного, шантажуючи інших власним життям, адже межа між грою і реальною небезпекою загинути надто тонка. Пам’ятайте про свою неповторність на Землі.