Художня культура козацької доби. Конспект уроку

Тема. Художня культура козацької доби.

Мета: Показати відбиток історичних подій в образотворчому мистецтві;розглянути різні напрямки розвитку архітектури, визначити особливості українського бароко;розвивати вміння формулювати власні враження, отримані під час спілкування з шедеврами українського мистецтва та вміння оцінювати значущість української культури;виховувати духовність, що виникає внаслідок спілкування з мистецькими творами.

Обладнання : ілюстративний матеріал, фрагменти слайд-шоу, листки клейкого паперу, фломастери,

великий аркуш паперу, маркери.

Тип уроку :урок-тренінг

Ми під козацьким чубом і в українській свитці мали свого

Піфагора, Орігена, Лейбніца.

В. Каразін, засновник Харківського університету.

Писав про Г. Сковороду

Хід уроку

I. Вступна частина.

Кожного ранку, відкриваючи двері свого будинку, ви стоїте на порозі: по один бік — світ внутрішній: ваш дім, сім’я, дитинство. По інший бік — світ зовнішній, великий і незвичайний, а ім’я йому — рідний край. Я рада вітати вас на нашому тренінгу з художньої культури.. А зараз візьмемося за руки, відчуємо позитивну енергію, яка наповнює наше тіло.

Посміхнемося

сусіду зліва, посміхнемося сусіду з права. Готові до нових досягнень? Почали!

1.Знайомство.

■ Вправа «Дружні долоньки». Вчитель роздає кольорові аркуші паперу. На них діти обводять свої долоньки і у верхньому кутку пишуть свої ініціали.

Аркуші з долоньками пускають по колу, щоб інші могли написати щось хороше про того, чия долонька.

Кожен учень зачитує те, що про нього написали однокласники, і прикріплює на великому аркуші паперу з назвою «Наш клас».

2.Правила.

§ Бесіда: — Які правила допомагають вам ефективно навчатися? — Наші правила є також запорукою успіху. Беремо і віддаємо.

Слухаємо і чуємо.

Живемо тут і зараз.

Віримо у краще.

Радіємо своїм і чужим успіхам.

Жартуємо.

Співчуваємо.

Випромінюємо впевненість.

Розуміємо мову жестів.

Вчимося разом.

Довіряємо один одному.

Аналізуємо.

Демонструємо відкритість.

Оптимістично дивимося у майбутнє.

3.Очікування.

— Що ви чекаєте від уроку?

4.Руханка.

Попробуємо підняти настрій, виконавши руханку » Ми йдемо полювати на лева».

Учасники стають в коло один за одним. Вчитель промовляє слова, які супроводжуються певними рухами, а всі повторюють за ним: «Ми йдемо полювати на лева! . Не боїмося нікого! . Ой, а це що? Це болото! Чав!

Чав! Чав! . Ой, а це що? Це море!

Буль! Буль! Буль! Ой, а це що?

Це поле! ТУП! ТУП!

ТУП! Ой, а це що? Такий великий, такий пухнастий, такий м’якенький Ой, так це ж лев! Побігли додому! Через, поля!

ТУП! ТУП! ТУП! Через моря! Буль!

Буль! Буль! Через болото!

Чав! Чав! Чав!

Побігли додому! Двері зачинили! Які ми молодці! Які ми хоробрі . Похвалимо себе .

II. Основна частина.

Мандрівний український філософ Сковорода буві залишається феноменальним явищем в історії української культури, а його твори відзначені щирим патріотизмом, любов’ю до батьківщини та її історії. «Не ищи счастья за морем. Ударь кресалом и викресишь огонь у себя дома и не будеш ходить по соседним хатам и просить:позич де мне огня…»,-заповідав так своїм нащадкам.

1. «Мозковий штурм».

— Національна гордість-це…

2.Інформаційне повідомлення.

Слово вчителя

У другій половині XVII ст. в Україні поширюється стиль бароко, що став цілісною художньою системою, під впливом якої розвивалися всі види і жанри мистецтва

§ Словникова робота

Бароко — стилістичний напрям в європейській архітектурі та мистецтві кінця XVI — середини XVIII ст. .У перекладі з італійської бароко означає «чудернацький», «химерний», «дивний».

В скульптурі відзначається пишністю, декоративністю, великою кількістю ліпних прикрас і скульптур. Особливість побудови-несиметричність. мінливість композицій.

3.Відповіді на питання і обговорення.

— Мистецтво якого періоду в історії нашої країни ми сьогодні вивчатимемо?

.

— Що ви знаєте про історію виникнення козацтва та Запорізької Січі?

4.Робота в групах.

.

Теоретики роблять повідомлення про історію виникнення бароко, іконописного мистецтва, портретного живопису та мистецтва гравюри.

Мистецтвознавці — за картками — довідками, запропонованими вчителем, роблять повідомлення про історію створення пам’ ятників культури.

5.Бесіда:

-Які, на вашу думку, шедеври українського мистецтва чи історико-культурні пам ‘ ятники України можна презентувати вашим ровесникам з-за кордону і чому?

6.Руханка.

Столярики-молодці,

Тешуть столики й стільці.

Пилочками чики-чики,

Молотками туки-туки.

Чик-тук-туки, чик-тук-туки,

В нас до праці здібні руки.

III. Практична частина.

1.Робота в групах.

Об’ єднати учнів в групи. Учні сідають у коло, і по черзі промовляють : перлини, бурштини і так далі. Ті, кого назвали «перлинами» збираються в одному боці кімнати, а «бурштини» — в іншому.

Таким чином утворюються дві команди «Джерельце» і «Абстракціоністи»».

§ Ви Художник, отримали завдання намалювати картину від замовника, що закоханий в жанр «народної картини».

Команди створюють свої «полотна» і презентують.

2.Дебати.

Робота з епіграфом.

Ми під козацьким чубом і в українській свитці мали свого

Піфагора, Орігена, Лейбніца.

В. Каразін, засновник Харківського університету.

Писав про Г. Сковороду

3.Руханка.

— Вправа «Австралійський дощ». Учні стають у коло. Вчитель каже: «Друзі, чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Якщо ми будемо уважними, то почуємо, який він.

Я показуватиму рухи, а ви повторюватимете їх: — В Австралії піднявся вітер . — Починає накрапати дощ . — Дощ посилюється . — Починається справжня злива . — А ось гроза, справжня буря . — Але що це? Буря почала вщухати . — Злива перетворюється на дощ . — Рідкі каплі падають на землю . — Вщухає вітер . — З’являється сонечко .

IV. Заключна частина.

1.Зворотний зв’язок.

§ Питання до учнів:

-Які нові знання ви отримали сьогодні? Що цікавого ви дізналися?

-Які види мистецтва за часів козацької доби були поширені?

2.Завершення.

Вправа «Дотягнись до зірок».

Вчитель проводить її з метою оптимізації, укріплення впевненості учнів у тому, що за наполегливості можна здійснити свої прагнення.

Встаньте і заплющіть очі. Зробіть три глибоких вдихи і видихи…Уявіть, що над вами вічне небо, усіяне зірками. Знайдіть якусь особливо яскраву зірку і пов’яжіть її зі своєю мрією, бажанням або метою…Тепер розплющте очі і простягніть руки до неба, щоб дотягнутися до своєї зірки.

Стараймося з усіх сил! Ви обов’язково зможете дістати її рукою. А тепер зніміть зірку з неба і обережно покладіть перед собою.

— Як ви назвали свою зірку?

— Що треба зробити, щоб її дістати?

— Який ресурс у вас є для цього?

— Запишіть на звороті зірки, що треба зробити, щоб досягти мети?

Роздає схему-зірку.

Домашнє завдання.

Підготувати інформацію творчим групам з різноманітних джерел :

Думи та історичні пісні українського народу. Мистецтво кобзарів та лірників.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Художня культура козацької доби. Конспект уроку