Головні слова в реченні. Складання речень
Мета : — формувати поняття «головні слова в реченні»,
Закріплювати знання про речення, його види;
Розвивати логічне мислення, мовлення учнів, інтерес до
Мовних явищ ;
Виховувати почуття прекрасного, любов та повагу до своїх
Родин.
Хід уроку
І. Каліграфічна хвилинка.
— Сьогодні на подіумі буде красуватися буква… Яка? Розв’яжіть приклад і дізнаєтесь:
10 + 12 + 4 — 4 + 4 — 4 + 4 — 4 = ?
Отже, сьогодні королева — буква С. Вона позначає звук…?
В написанні цієї букви немає нічого зайвого. Вона
С с сім сле ас сі
-Які слова на букву «ес» ви знаєте?
Відгадайте ребус : 7′ Я.
Звуко — буквенний аналіз слова сім’я.
Коли ви чуєте це слово, що у вас відразу з’являється перед очима? Хто головний в сім’ї? Яка має бути сім’я?
Я маю велику дружню сім’ю. .
В яких словах звуків більше, ніж букв?
ІІ. Повідомлення теми. Мотивація учбової діяльності.
— У реченні, як у сім’ї, є головні слова.
Слова, які означають про що говориться в реченні, відповідають на запитання хто?, що?
Слова, які означають, що про них
Відшукайте головні слова у нашому реченні.
ІІІ. Осмислення нового иатеріалу.
— Сім’ю мають і люди, і слова, і тварини, і рослини. Ми побуваємо в кожній з них.
Зараз минають останні осінні дні. Згадаємо золоту осінь. Яка ж вона красуня!
Назвіть основну ознаку осені, яка кидається в очі кожному. Так, це різнобарвне листя.
Складіть речення про те, що зробила осінь з деревами за такою схемою :
— Яке це речення за метою висловлювання?
Запишіть це речення, підкресліть головні слова.
ІV. Усвідомлення матеріалу.
— Дерева восени пістряві, золоті. Все довкола аж горить, іскриться…. Але раптом….
-Що сталося? Дощик позбивав осінні листочки і вони тихо падають на землю, «немов сліди качиних лапок…»
.
— Складіть з цих слів речення. Чого не вистачає?
? ?
Впадає готує
— Ось вітерець прошепотів мені, що деякі листочки залетіли до вас у зошити.
— Діти, у яких червоні листочки, запишіть речення, у якому головне слово відповідає схемі — 0 — = 0 =.
— У кого листочки зелені, — змініть речення про білочку на питальне. У кого оранжеві, — запишіть спонукальне речення про допомогу пташкам взимку.
— .
V. Фізкультхвилинка.
Сонечко сяє, сопілочка грає.
Річка тече, човник пливе.
Праве весло загрібає,
Ліве весло загрібає.
А тепер двома руками
Ми поїдемо до мами.
VІ. Закріплення матеріалу.
На дошці з’являються малюнки сонечка, річки, човника.
— Що за малюнок у нас вийшов?
— А річка тече з-під явора, яром на долину..
— Чого не вистачає в цьому пейзажі?
— Доповніть цей пейзаж реченням з вправи 162.
— Чим це речення відрізняється від речення про сонечко, сопілочку, річку, човника?
Запишіть речення про човника, підкресліть головні слова.
VІІ. Підсумок уроку.
— У вигляді чого можна зобразити сім’ю?
Гілки — тата й мами. А квіточки? .
На дошці з’являється уквітчане дерево.
— Як квіти змінили дерево? Отже, ви, діти, — окраса життя.
— В реченні є головні слова, але якщо додати інші слова, то речення стане ще кращим. В сім’ї головні тато й Мама, а ви — діти — квіти. Будьте уважними до своїх батьків.
— На згадку про це я дарую вам квіточки. Вони нагадуватимуть вам, якими ви маєте бути. Вдома на пелюстках квіток напишіть, що ви робите для того, щоб бути кращими, щоб життя наше було кращим.
— Наприклад ви напишете : я лінуюсь, сварюся, ненавиджу… Так?
— Ні.
Людина починається з добра.
Посієш вчинок — виросте звичка.
— Тож давайте сіяти добро — воно вічне!