«Тварь я дрожащая или право имею…»
Урок світової літератури у 10 класі
Тема. «Тварь я дрожащая или право имею…» Розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини».
Мета. На основі прочитаного роману, розуміння змісту і еволюції головного героя підвести учнів до думки, що сутність теорії Раскольнікова антигуманна, розкрити причини зародження такої теорії та можливі наслідки; розвивати вміння аргументувати власну думку, знаходити підтвердження в тексті, розуміти авторську позицію; виховувати прагнення висловлювати свої думки, вміння знаходити відповіді
Тип уроку: урок-диспут
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
— Петербург Достоєвського — «город, в котором невозможно бать»
— «Мир погиблих и погибающих» в романі
— «Преступление и наказание» Родіона Раскольникова
ІІ. Проблемне дослідження
— Слово вчителя
Страшним здається цей світ тупого, загробного мовчання. Всі блага і влада захоплені багатими дармоїдами. А він — молодий, гарний, розумний, наповнений силою і енергією.
Він хоче змінити це життя,
Проблема перетворення світу і відновлення справедливості — одна із самих актуальних в усі часи.
— Наведіть приклади із історії чи літератури, де піднімається ця проблема.
— Чи може бути однозначна відповідь на питання: як досягнути справедливості? Що робити7
Досліджуючи Роман Достоєвського, ми сьогодні спробуємо знайти відповіді на питання, які хвилювали письменника, які хвилювали людство в усі часи.
ІІІ. Диспут
Ø Чи можна досягти високої мети шляхом злочину або підступності і брехні?
Ø Що спричинило найбільші муки Раскольникова після вбивства?
Ø Чому автор вводить подвійне вбивство?
Ø Що спонукало героя здійснити вбивство?
Ø Чи можна назвати злочин випадковим? Яка ідеологія в його основі?
Ø З чим у теорії героя ви погоджуєтеся, а з чим — ні?
Ø На що б прирекла теорія Раскольникова, якби здобула перемогу?
Ø Дана теорія зникла чи жива?
Ø До якого розряду людей ви відносите себе, своїх рідних, своїх однокласників?
Ø Чому Достоєвський зобразив героя людиною, яка гостро сприймає чужі страждання і є прибічником антигуманної теорії?
Ø Чому автор дає таке прізвище своєму герою?
Ø Чи можна виправдати Раскольникова?
Ø Чи шкідливо читати романи Достоєвського ? Аргументуйте свою думку.
Ø Чи актуальна творчість Ф. Достоєвського сьогодні? Чи буде вона такою в майбутньому?
ІV. Підсумок уроку
— Слово вчителя
Ф. Достоєвський показує нам, що якщо на шлях насильства стає навіть добра людина, замучена чужими стражданнями, людина, яка прагне змінити світ, повернути його на шлях справедливості, вона все ж таки принесе зло і собі, і іншим. Письменник вчить нас , що немає таких причин і обставин, які могли б виправдати антигуманність ідей і вчинків. Я вважаю, що саме в цьому і полягає актуальність роману як для минулого, так для сучасного і майбутнього.
«И в сегодняшнем мире с его атомными бомбами, в мире, раздираемом военными конфликтами, разгулом насилия, тревожный набат Достоевского гудит, неумолчно взывая к человечности, гуманизму», — писав Ч. Айтматов.
— Прийом «Мікрофон»
Які почуття і враження викликав урок?
V. Домашнє завдання
— «Ланцюжок мудрих порад від письменика»
— Виступ «Християнські цінності у творчості Ф. Достоєвського»
Додаток
Ланцюжок мудрих порад
Від Ф. М. Достоєвського
V Краса врятує світ.
V Будемо, по-перше, і передусім, добрими, потім чесними, а потім не будемо ніколи забувати одне про одного.
V Я не хочу і не можу вірити, щоб зло було нормальним станом людей.
V Кожна людина мусить бути людиною і ставитися до інших, як людина до людини.
V Людина не народжується для щастя. Людина заслуговує на своє щастя, і завжди стражданням.
V Добро залишиться завжди, тому що воно є потребою особистості.
Потрібно просто жити серед людей і залишатися добрим