Художня майстерність Г. Ф. Квітки — Основ&;apos;яненка у змалюванні образів повісті » Маруся»
Урок української літератури в 9 класі.
Тема: Художня майстерність Г. Ф. Квітки — Основ ‘ Яненка у змалюванні
Образів повісті » Маруся».
Мета: — допомогти усвідомити ідейно — художні особливості образів повісті, значення творчості
Письменника в цілому;
— розвивати навички аналізу художніх образів, засобів, літературних стилів, вміння
Систематизувати й узагальнювати навчальний матеріал;
— виховувати високі моральні якості, любов до літератури, естетичний смак.
Очікувані результати: учні знають
Персонажів художнього твору, аналізують причини та шляхи вирішення головної проблеми
Твору, роблять висновки та узагальнення.
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми: слово вчителя, цілевизначення, робота з текстом, тестування, проблемне
Завдання, бесіда, колективна робота, вікторина, «мікрофон», «дерево рішень».
Обладнання: зошит, підручник, текст повісті, портрет письменника, крейдяний запис, посібник
«Готуємося до ЗО. Українська література. Тестові завдання. Ключі» Л. Кубішин, Л. Олійник,
Картки з тестовими завданнями
Хід
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Перевірочне тестування ). Перевірка домашнього завдання.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя про своєрідність повісті » Маруся», плани письменника щодо повісті та їх
Звершення.
Цілевизначення.
Ми повинні з’ясувати… Ми повинні навчитися… Це нам необхідно для того…
V. Сприйняття навчального матеріалу.
1) Проблемне завдання
— прочитати уривок розмови Наума з Василем, у якому батько обгрунтовує своє рішення не віддавати Марусю за парубка. .
— Який вихід запропонували б ви, щоб молоді не розлучалися? Складіть власну схему рішення.
Проблема: Як Василеві подолати перешкоду? | |||||
Рішення І | Рішення ІІ | Рішення ІІІ | |||
Батько заплатив би за «найомщика», який пішов би служити замість Василя | Василь відмовився від Марусі | Пішов сам працювати й заплатив би за «найомщика», який би служив замість нього | |||
+ | — | + | — | + | — |
Закохані були б разом, жили б щасливо | З багатих батьків увесь час тягли б гроші й держали б їх у страху | Можливо, дівчина залишилася б живою | Пропало б кохання, Щастя Молодих | Отримав би благословен- Ня батьків Марусі | Розлучився б З коханою і, можливо, Через це вона Б загинула |
Колективна робота.
Порівняйте образи Марусі та Наталки Полтавки .
Маруся | Наталка Полтавка |
Спільне | |
Молоді дівчата, щиро кохають усупереч волі батьків, роботящі, вразливі, люблять батьків, чесні. | |
Відмінне | |
Сором’язлива, невпевнена, зображена в дусі сентименталізму | Рішуча, вміє боротися за своє щастя й домагається його; змальована в більш реалістичному дусі |
VI. Закріплення вивченого.
Вікторина » Про кого йдеться?»
— скромний, щирий, нелукавий, шанобливо ставиться до старших, кориться патріархально — родинним звичаям, релігійний.
працьовита, релігійна, любляча, добра й покірна волі чоловіка. » Батькові й матері слухняний, старшим себе покірний, меж товариством друзяка, ні півслова нікому не збрехав… Коли почує яку бідність, наділить по своїй силі і совіт добрий дасть.» слухняна, покірна, працьовита, релігійна, поважає батьків, ідеал скромності.
VII. Підсумок уроку.
» Мікрофон».
Ми сьогодні навчалися… Із видів роботи на уроці мені найбільше сподобалося… Я думаю, що Квітка — Основ’яненко своєю повістю… Я не згоден…
VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація.
IV. Домашнє завдання: створити конспект на тему: » Значення творчості Г. Ф. Квітки —
Основ’яненка».
Підготувати презентації або буклети:
Літературний процес 40-60х рр. XIXст. Розвиток НУЛ 40-60рр.
XIXст. в Західній Україні.