Урок українського читання

Урок укра Ї Нського читання

Тема: Слухай маму і татка, і буде все в порядку

Матеріал до уроку. Ніна Куфко «Гуси — лебеді».

Мета. Пояснити сутність жанру через порівняння його найважливіших ознак із казкою. Вчити виразності читання діалогів і монологів; характеристиці дійових осіб; висловлювати оцінні судження. Розвивати уяву та уміння інсценізувати текст.

Стимулювати творчу діяльність дітей.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Основні поняття із словничок, що вперше вводиться : п’єса, репліка, авторська ремарка,

уособлення.

Формування компетентностей : життєтворчості, інформативна, соціальна.

Загальнонавчальні вміння і навички. Залучення дітей до самостійних творчих завдань, стимулювання пізнавальної діяльності.

Міжнародні зв’язки, інтеграція. Українське читання і основи здоров’я.

Хід уроку

І. Організація класу.

Діти! Які вистави в районному будинку культури ми з вами бачили? . А самі які вистави підготували? «Новий рік у лісовій школі», «Нові гості Рукавички», «Колобок».

— Ми довго готували казку — виставу?

— Що для цього необхідно? і — сценарій! А сценарій пишеться

на основі п’єси.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Що ж означає це слово? Термін п’єса прийшов до нас із французької мови і означає слова «частина, шматочок». Синоніми до цього слова драма, вір, вистава. П’єса означає незалежність до театрального мистецтва і до літератури.

Тексти п’єси є основою спектаклю, але може читатися і як самостійний твір. У тексті є ремарки — авторські пояснення.

Дійові особи говорять діалогами і монологами.

Спектакль

П’ЄСА

Театральне мистецтво

Література

1 дія

2 дія

3 дія

ІІІ. Ознайомлення із п’єсою Н. Куфко «Гуси — лебеді».

1. Повідомлення про автора.

Ніна Броніславівна Куфко народилася у 1915 р. Пережила війни, голод, життя поза межами України. Працювала вчителем, керівником шкільного театру в м. Києві, Видавництво «Веселка» видало збірку її п’єс «Заяча криничка», до якої увійшла 21 казка. Сьогодні до вашої уваги одна з них «Гусі — лебеді».

2. Читання вчителем і учнями п’єси казки «Гуси — лебеді».

3. Пояснення сутності жанру

А) порівняльний аналіз із російською народною казкою «Гуси — лебеди»:

П’єса

У п’єсі є автор, є герої яких немає в казці

Мова п’єси — віршована. Є репліки, ремарки. Пояснюється прийом уособлення. Є чарівні перетворення

Казка

Автора немає

Мова казки — розповідь

Є чарівні перетворення

4. Робота з серією малюнків до казки «Гуси — лебеді» виставлені не за порядком.

Завдання. Короткий переказ прочитаного.

І V. Читання вчителем і учнями п’єси казки «Гуси — лебеді»

1. Скласти питальник до п’єси.

— Хто автор твору?

— Напередодні якого свята відбувається події? Що це за свято?

— Що тебе найбільш здивувало в цій п’єсі?

— Вкажи причину через яку трапилася ця пригода.

— Що потрібно, щоб показати п’єсу на сцені?

Фізкультхвилинки. Пантомімою показати рухи головних героїв.

2. Характеристика героїв п’єси

Орися Сова Піг Річка Черешня

Завдання: охарактеризувати героя — назвати його характерні риси. Довести свою думку за допомогою тексту

3. Інсценізувати уривок казки

Оцінювання

V. Підведення підсумків.

— Яку роль в п’єсі ти б хотів виконувати і чому?

— Доведіть, що п’єса — казка «Гуси — лебеді» чарівна.

— Що вам було легко і сподобалось на уроці?

— П’єса написана давно. Чому і досі вона актуальна?

— Головна думка прочитаного.

Домашнє завдання:

А) вивчити роль улюбленого героя із п’єси казки;

Б) намалювати ілюстрацію до прочитаного;

В) виразно читати п’єсу;

Г) скласти питальник однокласникам за змістом казки;

Д) знайти в бібліотеці і прочитати твори Н. Куфко

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Урок українського читання