Основні типи складнопідрядних речень

Укр. мова 9 клас

ОСНОВНІ ТИПИ СКЛАДНОПІДРЯДНИХ РЕЧЕНЬ З ПІДРЯДНИМИ ОБСТАВИННИМИ. СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З ПІДРЯДНИМИ СПОСОБУ ДІЇ ТА СТУПЕНЯ І МІРИ, З ПІДРЯДНИМИ ПОРІВНЯЛЬНИМИ

Мета: Сформувати в учнів поняття про складнопідрядні речення з підрядними обставинними; ознайомити з типами підрядних обставинних частин; розвивати вміння

Визначати тип складнопідрядних речень з підрядними обставинними, розмежовувати складнопідрядні речення з підрядними способу дії та міри і ступеня дії, складнопідрядні речення з підрядними порівняльними

і прості речення, ускладнені порівняльними зворотами, аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати й конструювати їх відповідно до комунікативного завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Культура мовлення і стилістика: інтонація складнопідрядного речення; синоніміка складнопідрядних і простих речень з відокремленими членами.

Текст : складнопідрядні речення в текстах художнього стилю.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань .

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ.

Ознайомлення дев’ятикласників з темою, метою й завданнями уроку

ІІІ. Актуалізація знань дев’ятикласників з теми

1

.Робота з частково заповненою таблицею

— Назвати основні типи складнопідрядних речень з підрядними обставинними. Схарактеризувати засоби зв’язку в них. Визначити, на які питання відповідають підрядні частини відповідно до типу їх.

1.Основні типи складнопідрядних речень з підрядними обставинними

Тип речення

На які питання

Відповідає підрядна

Частина

Засоби зв’язку

СПР з підрядними способу дії

Що

СПР з підрядними міри і ступеня дії

Вказівні слова так, настільки, сполучники що, наче

СПР з підрядними порівняльними

Як, мов, немов, наче, неначе, ніби та ін.

СПР з підрядними часу

Як, як тільки, ледве, коли,

Відколи, після того як та ін.

СПР з підрядними умови

Якщо, якби, коли, коли б,

Як, тільки б та ін.

СПР з підрядними місця

Де, куди, звідки та ін.

СПР з підрядними причини

Бо, тому що, через те що,

У зв’язку з тим що

СПР з підрядними мети

Щоб, аби, для того щоб,

Затим щоб та ін.

СПР з підрядними допустовими

Хоч, незважаючи на те що,

Дарма що, хай, скільки не

Та ін.

СПР з підрядними наслідковими

Так що

2.Тестове завдання на установлення відповідності

— Проаналізувати складнопідрядні речення. Установити відповідність між ними й типами підрядних частин. Свій вибір обгрунтувати.

Типи підрядних частин

1 Часу.

5 Причини.

6 Способу дії.

7 Означальне.

Речення

А Хлопці позлазили з коней, стали гуртом і заколядували, так що луна балкою йшла.

Б Батько так знесилив, що не міг з місця поступитися.

В Табір спочивав один день, а опісля, коли всі загони поверталися, рушив у дальшу дорогу.

Г Коли нашому чоловікові доводиться покидати рідну хату і йти у світ за очі на непевне, йому стає важко на серці.

Д У таборі гомоніло від веселого дитячого сміху, бо дітвора давала собі тепер волю.

Е Хоч до всіх щирий та привітний, Тарас не раз серед веселої забави молоді сідав у кутку і впадав у задуму.

Ж Ліворуч від хлопців стояв великий ліс, на який вони дивились, ідучи сюди .

Ключ. 1-В; 2-E; 3-А; 4-Г; 5- Д ; 6-Б; 7-Ж.

— З’ясувати, у яких складнопідрядних реченнях підрядна частина не належить до обставинних.

— У яких складнопідрядних реченнях підрядна частина стоїть перед головною?

3.Опрацювання теоретичного матеріалу підручника

ІV. Виконання системи практичних завдань дослідницького характеру

1.Дослідження фрейм-проблеми

Методичний коментар для вчителя. Дослідження фрейм проблеми передбачає організацію міркування над мовною проблемою за допомогою плану її вирішення. Фрейм проблеми складається, як правило, з основних п’яти частин, логічно пов’язаних між собою:

1) формулювання проблеми;

2) матеріал для спостереження і спонукання до самостійного вирішення проблеми;

3) побудова плану вирішення проблеми;

4) розв’язання проблеми ;

5) практичне застосування сформульованих теоретичних положень.

Окрім того, у фреймі використовують спеціальну система умовних позначень, розміщених у лівій колонці. Учитель їх добирає довільно, але за умови обов’язкового врахування логіки вирішення навчальної проблеми.

Складнопідрядні речення з підрядними обставинними способу

Та міри й ступеня дії

Диктує тактовні вчинки

Культура, чуйність, уміння

Підійти до людини так, щоб

Не образити, не роздратувати,

Не завдати болю .

Земля така тиха, що аж страшно ходити по ній .

!

Дослідити, яке з речень належить до складнопідрядних

З підрядним способу дії, а яке — з підрядним міри й ступеня

Дії. Чи можна визначити вид підрядних частин лише за запитан-

Нями?

Спостерігаючи за структурою складнопідрядних речень , з’ясувати закономірність

Визначення виду складнопідрядних речень з підрядними способу

Дії, міри і ступеня

.

Підрядна частина способу дії

Вказує на спосіб перебігу дії,

Відповідає на запитання як?

Яким способом? яким чином?,

Пояснює дієслово-присудок

У головній частині.

.

, .

.

Підрядна частина міри й ступеня

Дії Вказує на міру чи ступінь

Вияву дії, ознаки чи стану голов-

Ної частини, відповідає на запи-

Тання якою мірою? наскільки?,

Уточнює обставину міри і ступе-

Ня або іменну частину складеного присудка.

Такий обставина чи .

, . настільки на присудка .

Дослідити структуру складнопідрядних речень. Визначити вид

Підрядних частин, накреслити схеми-моделі.

1. Так стане гірко, що не зміг я перейняти літо хмелем (В. Кор-

Дун). 2. Цієї миті в очах зблиснуло так, наче не місяць вечірній,

А полуденне сонце втопилося в зиниці . 3. Тарас на-

Казував поводитися так, щоб на татар не наскочити, не показува-

Тися на очі, обминати їх. 4. Тарас був такий охлялий, що ледве

Ноги волік. 5. Тарас рвонувся так сильно, що обшивка від сорочки геть відірвалась. 6. Тарас встромив палець у рот і свиснув так, що всім аж у вухах залящало. 7. Підлетить шуліка вгору настільки, щоб здобич на землі з очей не втратити. 8. Хлопці порозміщувалися так, що кожний держав свого коня за поводи

Й куняв. 9. Через перешкоди дорога простяглася так довго, що

Й рахунок дням забули .

2.Дослідження-моделювання

Мета завдання — навчити учнів розрізняти прості речення з порівняльними зворотами і складнопідрядні речення з підрядними обставинними порівняльними.

— За поданими початками змоделювати: а) прості речення з порівняльним зворотом; б) складнопідрядні речення з підрядним порівняльним. Зіставити структуру речень. Дослідити, чи є відмінність у вираженні думок у змодельованих синтаксичних конструкціях.

Варіант 1

1. Над річкою знялася мряка, … . 2. Від заходу широко рожевіло небо… .

Варіант 2

1. Сонце хилиться до землі… . 2. Тепер степ здається безпомічним… .

— Спостерігаючи над мовним матеріалом, довести, чи є змодельовані речення синтаксичними синонімами.

3.Синтаксичний розбір складнопідрядних речень

— Прочитати текст. Дослідити синтаксичну організацію його. Виписати складнопідрядні речення, зробити синтаксичний розбір їх, скориставшись схемою.

Поки почало світати, козаки були вже далеко за Очаковом. 3 моря вставала рожева зоря, розмальовуючи його безкраю просторінь привабливими кольорами, немов стелячи перед козацькими чайками рожевий килим. Коли золоте сонце ще не виникнуло з моря, воно послало свій промінь під небо на білі хмарки й затопило їх рожевим кольором із золотими розводами.

Весело глянули ті хмарки в блакитне море, як у люстро. Нарешті з морської пелени виникло й саме сонечко. З півночі дихнув вітерець. Понадимавши на чайках вітрила, погнав їх туди, куди направляли Керманичі .

— Пояснити лексичне значення виділеного слова .

Схема синтаксичного розбору складнопідрядного речення

1. Визначити вид речення за метою висловлювання.

2. Назвати вид речення за інтонацією .

3. З’ясувати вид речення за кількістю граматичних основ.

4. Визначити вид складного речення. Якщо складнопідрядне — указати на тип підрядної частини.

5. Назвати головну і підрядну частини. Яке місце займає підрядна частина відповідно до головної?

6. Схарактеризувати головну і підрядну частини як умовно прості речення:

— двоскладне чи односкладне ;

— поширене чи непоширене;

— ускладнене чи неускладнене;

— прямий чи зворотній Порядок слів.

7. Накреслити схему.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

— До поданої головної частини дібрати різні підрядні так, щоб утворилися моделі складнопідрядних речень з різними підрядними. Визначити місце підрядної частини, тип її. Накреслити схеми. Понуро шумлять старезні дуби .

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Основні типи складнопідрядних речень