Органічні сполуки живих організмів

Тема. Органічні сполуки живих організмів.

Мета: — сформувати в учнів загальне уявлення про внутрішнє середовище організму, його склад у відносній постійності; виділити органічні сполуки, їх значення для організмів; — показати взаємозвязок між органічними і неорганічними речовинами;

— розвивати увагу, мислення, спостережливість, навички самостійності, уміння організовувати свій робочий час;

— виховувати повагу до оточуючих.

Обладнання: підручник; плакати «Органічні речовини», «Функції органічних сполук».

Тип

уроку: урок засвоєння нових знань.

Структура уроку:

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

V. Закріплення нових знань.

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учні пригадаймо яку тему ми вивчаємо?

Який матеріал раніше вивчений вам необхідно було повторити?

.

Зараз ми переконаємося, як ви справились з домашнім завданням.

Завдання на картках.

Картка

№1 Опишіть групи хімічних елементів, що входять до живих організмів.

Картка №2 Опишіть функції води в клітині. Яка роль води в організмі?

Картка №3 Які солі входять до живих організмів? Яка їх роль?

Гра «Біологічний ланцюжок». Мета гри — перевірка знань учнів раніше вивченого матеріалу. Перемагає той хто дає більше правильних відповідей; один учень допомагає викладачу.

1) Що вивчає цитологія? .

2) Що вивчає генетика? .

3) Що таке спадковість? .

4) Що таке мінливість? .

5) Що таке генотип? .

6) Що таке ген? .

7) Що таке фенотип? Сукупність зовнішніх та внутрішніх ознак).

8) Які методи застосовують в генетиці при вивченні спадковості людини? .

9) Дати характеристику генеалогічного методу вивчення спадковості людини. .

10) Дати характеристику цитогенетичного методу вивчення спадковості людини. .

11) Дати характеристику близнюковому методу вивчення спадкових ознак. .

12) Дати визначення терміну «Вітаміни». .

13) Назвати групи вітамінів та захворювань, які виникають при нестачі, надлишку, та повній відсутності вітамінів в організмі. .

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово викладача. Учні, ми повторили теми «Неорганічні речовини», «Генетика». Зараз ми продовжимо вивчати «Органічні речовини в клітині живих організмів». Працювати будемо за таким планом:

1. Вуглеводи — їх функції в клітині.

2. Білки — складова частина в організмі.

3. Жири — їх функції в живих організмах.

4. Значення органічних речовин.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

Розповідь викладача із застосуванням таблиць.

Учні, перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу, пригадайте, які органічні речовини ми вже вивчали, і де їх можна зустріти?

Органічними сполуками називають речовини, які мають скелети із ковалентно зв’язаних атомів вуглецю. Атом С має здатність сполучатися з атомами водню, кисню, азоту, утворювати стійкі між собою сполуки. Всю суху речовину клітини складають білки, жири, вуглеводи, НК.

Це великі структури з високою молекулярною масою, і тому їх називають макромолекулами.

Жири, а ще їх називають ліпідами, вони утворені з невеликої кількості різних органічних молекул. Особливу групу становлять біологічно-активні сполуки — гормони, ферменти, вітаміни, антибіотики. Вони всі різні за будовою і здатні впливати на обмін речовин та перетворення енергії.

Учні, у мене до вас питання, що таке гормони? .

Що таке антибіотики? .

Що таке ферменти? . Ліпіди — органічні сполуки, нерозчинні у воді. Найпоширеніші серед ліпідів — жири, їх вміст у клітинах від 5 до 15% сухої речовини, а у деяких комах до 90%. Багато жирів у клітинах плодів, насіння . До ліпідів відносять воски — здійснюють переважно захисну функцію .

Інша група ліпідів — стероїди — це складова вітаміну Д, статевих гормонів, надниркових залоз, важливі компоненти жовчі.

Функції жирів: 1) Енергетична — завдяки цій функції деякі види тварин можуть тривалий час жити без води — верблюди до 10-12 днів у пустелі, а ведмеді, бабаки можуть знаходитися у зимовій сплячці до 2-ох місяців. 2) Захисна та теплоізоляційна — це в основному захист організму від холоду. . 3) Видільна — жири беруть участь в обміні речовин — продукти обміну. 4) Ліпіди — складова частина гормонів, вони беруть участь у регуляції життєвих функцій.

Білки — високомолекулярні речовини, складовими яких є амінокислоти. , та складні . Білки легко руйнуються під дією зовнішніх факторів — відбувається денатурація — руйнування. Одна з основних властивостей білка — здатність змінюватись під впливом різних факторів . У живих організмах функції білків такі: — забезпечення рухової активності; — передачею в клітини сигналів з довкілля; — прискорення біохімічних реакцій.

Функції білків: 1) будівельна — виконують роль скелета клітин . 2) Захисна — захист організму від хвороботворних мікрорганізмів . 3) Захисна — запасаюча — захист організму, запас білкової речовини для дальшої життєдіяльності організму. 4) Регуляторна — вони регулюють обмін речовин . Білки — основа організму — співпрацюють з гормонами, ферментами, антибіотиками, що забезпечує процес життєдіяльності організму. Пригадайте де ви вперше зустріли термін «Вуглеводи».

Хімічний склад вуглеводів має відповідну хімічну формулу n де n=2 і більше.

У клітинах тварин і людини — вміст вуглеводів незначний, але у клітинах рослин їх вміст значний 70%; у картоплі — 90%.

Залежно від кількості мономерів, що входять до молекул вуглеводи можна поділити на :

— Моносахариди — прості цукри, у природі найбільш поширеніші глюкоза і фруктоза. Солодкий смак ягід залежить від кількості у них моносахаридів.

— Дисахариди — утворені двома молекулами моносахаридів — це буряковий цукор — сахароза — солодкий присмак, розчинність у воді.

— Полісахариди — складені з кількох або мільйонів молекул, від молекул моносахаридів і дисахаридів відрізняються нерозчинністю у воді, не солодкі на смак.

Основний представник — крохмаль, міститься у листках, насінні, бульбах. Відомий також полісахарид — целюлоза — у клітинних стінках рослин. У людини і тварини полісахарид — це глікоген — міститься у м’язах і печінці.

Функції вуглеводів.

Всі органічні сполуки беруть участь в обміні речовин та перетворенні енергії. Забезпечують процес життєдіяльності деяких окремих органів. Вони є основою життя.

Важливе місце посідають вітаміни, гормони, нейрогормони, фітогормони. Вони регулюють життєвий процес організму, беруть участь в обміні речовин, з виділенням енергії, забезпечують ріст, розвиток, розмноження.

V. Закріплення нових знань.

На сьогоднішньому уроці ми вивчали «Органічні речовини в клітині живих організмів». І щоб перевірити наскільки ви засвоїли новий матеріал у мене до вас декілька запитань.

Бесіда.

1) Назвіть органічні речовини, що входять до складу живих організмів?

2) Які функції білків в організмі?

3) Назвіть основні класи вуглеводів?

4) Що таке жири? Як їх поділяють?

5) Які функції жирів?

6) Які сполуки можна віднести до органічних?

Тестові питання.

1. В яких клітинах міститься більше вуглеводів?

А) рослинах;

Б) тваринах;

В) однакова кількість.

2. Які властивості притаманні полісахаридам?

А) добре розчинні у воді, солодкі на смак;

Б) погано розчинні у воді, солодкі на смак;

В) погано розчинні у воді, не мають солодкого смаку.

3. Основні біофункції вуглеводів.

А) захисна і будівельна;

Б) енергетична і будівельна;

В) енергетична і захисна.

4. Які властивості жирів лежать в основі енергетичної функції.

А) гідрофобність;

Б) погана теплопровідність;

В) розщеплення на простіші речовини.

Кросворди.

Всю групу поділено на три підгрупи, кожній підгрупі подано кросворд. Хто швидше розгадає.

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

Повторити розділи: «Хімічний склад клітин», «Генетика»

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Органічні сполуки живих організмів