З вірою в добро… Урок літератури в 5 класі
Тема уроку: Ш. Перро. «Попелюшка». Ідея винагороди за людські чесноти та страждання, віра в перемогу добра над злом.
Мета: провести аналіз змісту казки «Попелюшка, або Соболевий черевичок», з’ясувати ідею твору, визначити причини популярності сюжету про Попелюшку у світовій культурі; розвивати навички порівняльної характеристики персонажів, розвивати асоціативне мислення, усне мовлення; виховувати кращі людські якості.
Тип уроку: нестандартний.
Методи і прийоми: дослідницький; бесіда, рольова гра, випереджальні завдання,
Випереджальні завдання: 1) дібрати народні прислів’я про матір і мачуху; принести листочки трави мати-й-мачухи, зробити повідомлення про них;
2) підготуватись до рольової гри «Інтерв’ю»
3) зібрати ілюстрації до казки, повідомити про їх авторів.
Обладнання: портрет Ш. Перро, ілюстрації до казки, відеозапис мультфільму «Попелюшка» , символічне дерево життя, атрибути гри, роздатковий матеріал до «Пам’ятки доброти».
Епіграф: Не будь
Біблія
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання.
ІІ. Основний зміст уроку.
1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку. З’ясування мети уроку.
Пояснення епіграфу.
2. Вступне слово вчителя.
З давніх часів і до сьогодні люди мріяли та мріють про справедливість, про те, щоб добро завжди винагороджувалося, а ті, в кого благородне серце, золоті руки й світла, незлостива душа, отримували в житті щастя. Ці мрії відображувалися в казках, і одна з них — казка французького письменника «Попелюшка». Приваблює читача ця казкова героїня.
За що доля подарувала їй таке щастя? Спробуємо з’ясувати на сьогоднішньому уроці. А ще поставимо перед собою таке проблемне питання, на яке дамо відповідь наприкінці нашого уроку:
Добро — це слабкість чи сила?
3. Активізуюча бесіда:
— Що ми дізнаємось з казки про походження Попелюшки?
— Як змінилося життя дівчини після приходу в дім мачухи та її дочок?
— Чому вона не жалілась батькові на утиски мачухи?
— Як ви оцінюєте ставлення батька до своєї осиротілої доньки? Чому він не захистив її від знущань мачухи та зведених сестер?
— Як ви гадаєте, чому автор поставив свою героїню у таку складну ситуацію? В чому полягає складність її становища?
— Яку проблему побутових народних казок порушує Шарль Перро у казці «Попелюшка, або Соболевий черевичок»? У яких казках зустрічалася вам подібна ситуація? .
— Як називаються сюжети казок різних народів світу, які близькі за змістом і мають певні розходження? .
— Чому у казках найкращі героїні ростуть без матерів?
4. Виступ учня з випереджальним завданням. Повідомлення про народні прислів ‘ Я.
У народі завжди вважалося великим лихом, коли дитина залишалася без матері, а ще гірше — якщо з’являлася мачуха. У народі казали:
— Головонька моя бідна, у мене мати не рідна.
— Мати дітей пушить, а мачуха сушить.
— Мачушине добро, як зимне тепло.
— У кого мати рідненька, у того й сорочка біленька.
— Мати рідна б’є — так гладить, а мачуха й гладить — так б’є.
— Мати б’є то не болить, а мачуха як подивиться, то й на душі холоне.
— Сироту лають і б’ють, та плакати не дають.
— Лучче людям робить, ніж мачусі годить.
— Без батька — півсироти, а без матері — вся сирота.
Учень: Одна з перших трав, що з’являються весною, мати-й-мачуха. Візьміть її листя, доторкніться до обличчя і скажіть, який бік можна порівняти з матір’ю, а який — з мачухою? Чому?
«мати» — шершава, тепла, м’якенька, схожа на оксамит;
«мачуха» — гладка, зелена, холодна, схожа на атлас, не гріє.
Вчитель: На щастя, в житті спрацьовує закон справедливості. Адже про сиріт, напівсиріт завжди турбується Бог. І ніколи їх не покидає. І ми мусимо завше допомагати таким дітям. Хто у таких казках замінює материнську ласку та допомагає дівчатам?
5. Бесіда:
— Розкажіть, як сестри збиралися на бал. Чому вони не могли обійтися без Попелюшки?
— Чому на бал поїхали тільки мачуха та її дочки, а про батька Попелюшки нічого не сказано?
— Чия це була ідея відправити Попелюшку на бал?
Вчитель: Розкрити мотиви благородного вчинку феї нам допоможе інтерв’ю з нею. Добра фея завітала на наш урок, а цікаві журналісти мають редакційне завдання поспілкуватися з нею.
6. Рольова гра. «Інтерв ‘ Ю з феєю»
Журналіст: Доброго дня, мила, добра феє. Ми раді вітати вас у нашому часі і в нашому класі. Всі ми щиро віримо, що ви існуєте насправді.
Чи не видалась для вас подорож заважкою?
Фея: Доброго дня, усім присутнім! Справді, подорож у мене була далека, через простір часу і відстані… Але ж ви знаєте, що в мене є чарівна паличка, яку я використовую тільки для добрих справ.
От і зараз вона послужила мені, і я змогла до вас приїхати без перешкод.
Журналіст: Поясніть нам, будь ласка, як сталося, що ви стали хрещеною матір’ю Попелюшки.
Фея: Ніхто не знав, що я вмію чаклувати… Я робила людям добро таємно, а в житті була звичайною жінкою. Мати Попелюшки була моєю близькою подругою, і коли з’явилась на світ дівчинка, вона запросила мене стати її хрещеною матір’ю.
Я знала, що, на жаль, моя подруга хворіє і незабаром має померти, тому рада була бодай чимось допомогти цій родині.
Журналіст: І ви допомогли Попелюшці поїхати на бал лише тому, що ця дівчинка була вам не чужа?
Фея: Звичайно, ні. Моє серце стискалось від болю, коли я бачила страждання моєї маленької хрещениці. Вона втратила навіть своє ім’я: всі називали її Попелюшкою чи Чорногузкою. Мені було неприємно, що й рідний батько не міг її захистити. А сама Попелюшка така добра, роботяща, слухняна, лихі люди не викликали в неї агресії, злості.
Навпаки, вона стала ще кращою, незважаючи на ці випробування. Вони ще більше загартували її. Хіба вона не заслужила на винагороду?
От я й вирішила втрутитись.
Журналіст: То, виходить, творячи добро, незважаючи ні на що, людина буде винагороджена. А що відбувається зі злом?
Фея: Тільки так повинно бути в житті. А злі сили відступають перед добром.
Журналіст: Чому ви поставили Попелюшці умову, що чари перетворення зникнуть опівночі?
Фея: Бо саме опівночі злі сили стають домінуючими, і людям треба пильнувати, щоб вони не потрапили під їх вплив.
Журналіст: Що ви побажаєте дітям, які слухають вас?
Фея: Побажаю мріяти і вірити, що мрії здійснюються. Побажаю працелюбності і настирливості в досягненні мети. І нехай вам щастить у всьому.
Журналіст: Дякую вам за інтерв’ю.
Фея: І вам дякую.
Вчитель: Діти, знову звертаю вашу увагу на епіграф до нашого уроку: «Не будь переможений злом, але перемагай зло добром!»- говориться в Святому письмі. Так і нашій Попелюшці вдалося здолати зло, що було поряд з нею, своїми добрими вчинками, терпінням, скромністю. І, згідно з авторським задумом, бал для Попелюшки став винагородою за її надмірні страждання і терпіння до знущань. Отже, казкові перетворення відбулися…
Попелюшка їхатиме на бал…
7. Дослідження епізоду «Королівський бал»
— Хто і як сприймає Попелюшку на балу: принц, король, придворні дами, мачуха і зведені сестри?
— Чому мачуха і сестри не впізнають Попелюшку на балу?
— Що змінюється у Попелюшки: її зовнішність, становище чи внутрішня сутність?
— Який, на вашу думку, епізод казки є кульмінаційним? Де ви помітили момент найбільшої напруги, найбільшої небезпеки для героїні?
— Чому на другий день балу Попелюшка забула про пересторогу хрещеної?
— Чому принц не звернув увагу на слова варти про бідну дівчину?
— Які риси характеру виявила дівчина у вишуканому світському товаристві?
8. Робота над ілюстраціями : Діти, ми говоримо про риси характеру героїв казки, про які зробили висновки завдяки прочитаному тексту, так майстерно написаному Шарлем Перро. Але характер людини можна й змалювати. Звернімо увагу на те, як у творах образотворчого мистецтва відображалися риси характеру Попелюшки.
Розглянувши ряд репродукцій картин, що показують стражденне життя дівчини, бачимо майстерність авторів Поля Вудрофа, Валентина Прайнспа, Фредеріка Галла, Герберта Діксі у показі таких рис характеру героїні, як смирення, покора, доброта, працьовитість, вміння знаходити радість в житті. На роботах Олега Бабкіна та Яцкевича видно щирість Попелюшки, її непідробна чарівність, вміння вести себе у світському товаристві. І лише залишившись на самоті дівчина виявляє тривогу, щоб не розкрилася її таємниця — це і спостерігається на картинах Джоді Дейлі. На ілюстрації, що відображає епізод пошуків чарівної принцеси, видно, яка Попелюшка скромна, несмілива, хіба може вона сподіватись на те, що принц обере саме її?
А от робота Джона Міллеса показує винагороду за важке життя — Попелюшка стає принцесою!
9. Розвиток асоціативного мислення. Порівняльний аналіз характерів героїнь.
Гра «Одягни деревце»
Які кольорові асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слова «добро, чесність, дружба, любов, порядність, щирість»? Якими кольорами ви позначили б слова «зло, брехня, заздрість, нещирість, жорстокість, підступність»? Які кольорові асоціації виникають у вас, коли ви думаєте про Попелюшку і про її зведених сестер та мачуху?
Вчитель: Перед вами маленьке символічне деревце. Прикріпіть до його гілочок листочки з тими асоціаціями, які у вас виникають з образом Попелюшки — з одного боку, та її мачухи і зведених сестер — з другого. На зворотному боці листочків написані риси характеру героїнь.
Зачитуйте ці якості і з’ясуйте, кому вони належать.
От і вийшло в нас одягнене деревце. Уявімо, що це деревце символізує життя, а листочки — символи добра і зла. Вони поряд, бо в житті так часто буває, що добро і зло поряд ходять, і прикро, коли зло витісняє добро…
Я повертаю до вас дерево барвистим боком, хай у вашому житті буде лише добро, щоб ви навчилися перемагати зло добром, як вчить нас велика Біблія.
10. Бесіда-активація учнів до сприйняття перегляду уривку мультфільму:
— Як відбувались пошуки Попелюшки?
— Як ви гадаєте, чому скромна і тиха Попелюшка виявила бажання приміряти черевичок?
— Як і чому змінилась поведінка сестер після перетворення Попелюшки на прекрасну принцесу?
11. Перегляд уривку мультфільму «Пошуки Попелюшки. Попелюшка стає принцесою».
Пропоную вам переглянути уривок з мультфільму, знятому кіностудією «Союзмультфільм» у 1979 році.
Вчитель: Ось він, тріумф добра! Попелюшка була винагороджена за всі свої страждання, за всі старання, за віру в мрію, за добру душу… Але вона завжди була безкорисливою, тому не хотіла тільки сама бути щасливою, а творила добро для інших.
Шарль Перро утверджує думку про велику перетворюючу силу добра, яке здатне не тільки подолати зло, а й змінити світ, зробити все навколо себе кращим.
А зараз знову повернемось до нашого проблемного питання:
Добро — це слабкість чи сила?
12. Робота в парах. Складання висловів, прислів’їв про добро. В результаті оголошується пам’ятка доброти.
Пам’ятка доброти:
Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого. Не одежа красить людину, а добрі діла. Робиш добро — не кайся, робиш зло — зла й сподівайся.
Все добре переймай, а зла уникай. Хто людям добра бажає, той і собі має. Доброму скрізь добре.
13. Заключне слово вчителя.
Ви бачите, діти, що у вас вийшло, коли ви зачитали речення, складені вами? Це-пам’ятка доброти! Тож ідіть по життю, дотримуйтесь цих правил, утверджуйте добро у світі і вірте, що воно подолає зло.
14. Етап рефлексії.
Доповніть речення своїми думками:
— Я дізнався на уроці…
— Мені було на уроці…
— Мене вразило на уроці…
ІІІ. Домашнє завдання.
Підготуватись до контрольної роботи за темою
«Літературна казка»