Урок — гра «Найрозумніший і найкмітливіший «
Урок — гра |
«Найрозумніший і найкмітливіший « |
Урок — гра для учнів 8 класів ЗОШ № 30 |
Вчитель хімії та біології Кожевник А. В. |
Гра «Найрозумніший і найкмітливіший»
Мета: оцінити вміння порівнювати склад і властивості відомих речовин; аналізувати результати проведених експериментів; класифікувати речовини й реакції; пояснювати причини розмаїття речовин; встановити генетичний зв’язок між класами неорганічних
Обладнання: Періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруг.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
У Рок пропонується провести в ігровій формі у вигляді турніру.
Організаційний етап
Учні поділяються на дві команди. Можна виділити команди гравців і вболівальників.
Турнір
Термінологічний бій
Команди дають визначення термінів.
Перша команда: оксид, основи, реакція.
Друга команда: кислоти, сіль, формула. То більше?
Викидаються 4 кубики,
Далі, далі, далі……
Команди повинні відповісти на максимальну кількість запитань. Часу на обмірковування не дається.
Назвіть формулу кухонної солі? Що спільного у формулах всі кислот? Яка кислота міститься у шлунковому соці? Назвіть формулу основного компонента піску? Як називається реакція між кислотою й основою?
Як називаються розчинні у воді основи? Назвіть формулу крейди. У який колір забарвлюється фенолфталеїн у кислотах? Назвіть формули їдкого натру і їдкого калію.
Назвіть формули сульфатної і ортофосфатної кислот. Наведіть приклади середніх солей. Солі нітратної і соляної кислот.
Напишіть загальну формулу солей. Назвіть амфотерні гідроксиди. То швидше?
Біля дошки працюють учні по одному представнику від кожної команди; вони записують рівняння реакцій у порядку, що відповідає схемам:
Pb PbO PbCl Pb 2 PbO PbSO4
P P2O5 H3PO4 Ca3 2 CaSO4 CaCl2
Знайдіть правильну відповідь.
Кожній команді видається завдання, що виконуються в письмовому вигляді.
Підкресліть формулу манган оксиду : MnO2 Mn2O7 Mn2O3 MnO3 Якщо залізний цвях помістити в розчин з купрум хлориду, то він покривається червоним нальотом міді. Відбувається реакція: Обміну Заміщення Розкладу Сполучення. У 3 пробірки з розведеною сульфатною кислотою помістити по 1 г.:
У №1 — Mg
У №2 — Al
У №3 — Ag
В якій пробірці реакція не відбувається:
№1 №2 №3 До якого типу реакції належать взаємодія CuO H2SO4: Обміну Сполучення Заміщення розкладу Вкажіть реакцію нейтралізації, і продовжить її: KOH + HCl = KCl + H2O Mn + HCl =……. CaO + HCl = ……. Na + H2O = …….
Силікати — це солі: сульфатної кислоти, хлоридної кислоти, силікатної кислоти, нітратної кислоти. Яка з основ розчинна у воді: KOH Fe 2 Ca 2 NaOH LiOH Яка з перерахованих речовин є сіллю: HNO3 H2SO4 Ca 2 NH4NO3 Загальна властивість для розчинних і нерозчинних у воді основ є взаємодія з : Водою Кислотами Солями Основними оксидами Який колір має ферум оксид? Бурий Зелений Блакитний Сіро — зелений
Вікторина для вболівальників «Згадаймо хімію».
У яких харчових продуктах міститься багато заліза? Назвіть метал, який будучи поміщений у воду, надає їм бактерицидних властивостей? Яким хімічним елементом багата морська капуста — ламінарія?
Яка кислота розчиняє скло?
Розшифруйте казку.
Запишіть зміст казки за допомогою формул і рівнянь хімічних реакцій. Назвіть тип реакції.
» Товаришували хлоридна Кислота і Луг — натрій гідроксид. Одного разу хлоридна Кислота запросила в гості товариша. Луг надягнув своє фенолфталеїнові вбрання і став увесь малиновий. День був сонячний.
Кислота вирішила показати товаришеві свій красивий сад. Вийшли вони в сад, але що це? Усі квіти, кущі й дерева засохли, хочуть пити й просять допомоги.
Давай допоможемо їм, — сказала Кислота, й задумалися. — Але як? Я знаю, як їм допомогти! — вигукнув Луг. — Обєднаємо мою гідроксильну групу на твій Гідроген. Із задоволенням, — погодилася Кислота.
Луг обійняв подругу. Зникли Кислота і Луг. Потекла вода по коренях рослин. Усе ожило навколо, зазеленіло, зацвіло.
Усі подякували двом друзям».
Підбиття підсумків турніру.
Журі підбиває підсумки турніру і визначає переможців.
Домашнє завдання
Повторити параграф 16.