Скоромовки, прислів&;apos;я, приказки, загадки. Урок українського читання 3 клас
Урок українського читання, 3 клас.
Тема: Скоромовки. Прислів’я, приказки. Загадки.
Мета: Збагатити знання дітей про малі жанри усної народної творчості, з’ясувати їх характерні особливості.
Розвивати уміння за ознаками впізнавати предмети; пояснювати прислів¢я, розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам¢ять, образність і точність мовлення. Активізувати словниковий запас учнів.
Виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, бажання самостійно придумувати загадки, вживати прислів¢я у спілкуванні.
Обладнання:
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: Урок із використанням ІКТ.
Прийоми і форми роботи: «Мікрофон», вибір домашнього завдання, парна та групова форми роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
Стали, діти, всі рівненько.
Посміхніться веселенько.
Настій на урок взяли,
Працювати почали.
Метод «Мікрофон».
— Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?
Продовжіть речення:
Я буду на цьому уроці… .
Урок
Отже, ми будемо: активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.
Урок буде: цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
— Що таке дитячий фольклор?
— Що до нього входить?
— Які ви знаєте колискові пісні?
— Назвіть головних героїв колискових пісень.
— Чому мелодія колискової така одноманітна? Доведіть для чого це потрібно.
— Що таке лічилки?
— Які ви знаєте забавлянки?
— Розкажіть лічилку, яка вам сподобалась.
Мовна розминка.
Читання складів на карточках. «Біг по доріжці»
А | О | У | И | І | Е | Я | Ю | Є | Ї | |
К | КА | КО | КУ | КИ | КІ | КЕ | ЯК | ЮК | ЄК | ЇК |
В | ВА | ВО | ВУ | ВИ | ВІ | ВЕ | ЯВ | ЮВ | ЄВ | ЇВ |
Д | ДА | ДО | ДУ | ДИ | ДІ | ДЕ | ЯД | ЮД | ЄД | ЇД |
П | ПА | ПО | ПУ | ПИ | ПІ | ПЕ | ЯП | ЮП | ЄП | ЇП |
С | СА | СО | СУ | СИ | СІ | СЕ | ЯС | ЮС | ЄС | ЇС |
Читання «Пірамідок»
КІТ
СОН
ХАТА
ДИТЯ
КОТИ
СОНЯ
ХАТКА
ДИТИНА
КОТИКИ
СОНЦЕ
ХАТИНКА
ДИТЯТКО
КОШЕНЯТА
СОНЕЧКО
ХАТИНОЧКА
ДИТИНОЧКА
Робота над скоромовкою. Робота в парі.
Скоромовка, жанр як фольклорного, так і літературного походження: дотепна гра спеціально скомпонованих важковимовних слів, і звуків, що створюють труднощі для швидкої й виразної вимови слів. Зміст скоромовки найчастіше жартівливий.
Скоромовку застосовуємо для тренування артикуляційного апарату. Завдання: прочитати один одному скоромовку. Спочатку повільно.
А потім швидко.
Вибіркове читання скоромовки.
Скоромовка
Коло киці Костик в кошик
Кошенят кладе кошлатих.
Коло Костя котить котик
Круглу кульку кошенятам.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне завдання учням:
— Визначити з двох речень, де загадка, а де прислів¢я. Довести свою думку.
Книга вчить, як на світі жить.
Всіх я розуму учу, а сама завжди мовчу.
V. Оголошення теми та завдань уроку.
Прислів’я, приказка є художньою пам’яттю народу, висновками з багатовікового життєвого досвіду. В них передано погляди людей на правила поведінки, історію, природу. Це ніби певні поради або правила життя, в яких щось схвалюється, або засуджується. Прислів’я та приказки вживаються тоді, коли треба підкреслити якусь думку, бо в них коротко сказано про найсуттєвіше.
У прислів’ї дві частини протиставляються за змістом, але утворюють одне ціле, що виражає узагальнену думку.
Робота в групах над прислів’ями. Робота з підручником.
Завдання. Прочитайте прислів’я та поясніть їх зміст.
Робота над приказками.
При́казка — жанр фольклорної прози, короткий сталий образний вислів, нерідко становить частину прислів’я, але без висновку, і вживається в переносному значенні. Часто приказка є скороченим прислів’ям. У західних областях України прислів’я та приказки об’єднуються в одне поняття — «приповідки».
Одна книга тисячі людей навчає.
Хороша книга яскравіша за зірку.
Кожному мила своя сторона.
VI. Фізкультхвилинка.
VII. Опрацювання добірки загадок. Робота в групі.
— Що означає слово загадка?
Загадка — цікава задача в художній формі.
— Які споріднені слова має це слово?
— А чим відрізняються слова згадка і загадка? .
Загадка — це цікаве запитання, у якому є слова підказки для відгадки.
Завдання. Відгадати загадку. Вивчити одну загадку напам¢ять . Розповісти її один одному на вушко.
1.Букви всі — від А до Я, —
Як одна міцна сім’я.
Варто всіх у цій родині
Знати грамотній дитині.
2.Хтось на біле полотно
Чорне висипав пшоно.
Як зумієш позбирати,
Зможеш книжку прочитати.
3. Настрибався зайчик вволю,
Білий слід лишав по полю.
Ми за ним спостерігали,
Слово «мама» прочитали.
4. Дерев’яний та довгенький,
Хвостик в нього є маленький.
Як у фарби хвіст мочає —
Все довкола розцвітає.
5. У портфелі є хатинка —
Ручки там живуть, резинка,
Клей, лінійка, кутники? —
Школярів помічники.
6.Худорлява і вертлява,
На папір біжить у справах,
Закарлючки полишає, —
У пеналі спочиває.
Складання загадок за малюнками та вказівками. Робота в групі.
— Які характерні особливості загадки?
Загадка може бути складена у формі розповідного або питального речення; має стислу, виразну форму, дуже часто в ній римуються рядки.
Щоб скласти загадку, потрібно:
— порівняти предмет, або явище з іншим, подібний за істотною ознакою, скажімо формою, кольором, рухом, звуком;
— включити цю ознаку в опис предмета так, щоб не можна було відразу здогадатися;
— сформулювати загадку дуже коротко і стисло.
Групи отримують малюнки: ромашки, лисички, соняшника, котика, зайчика, дзвоника. Група складає загадку і зачитує.
VIII. Підсумок уроку. Метод «Мікрофон»
— Що вам сподобалося на уроці?
— Про що ви дізналися?
— Що ви дізналися про прикази?
— Які запам’ятали загадки?
— Чи потрібно знати прислів’я?
— Прислів’я та приказки часто називають «золотими зернятами народної мудрості». Вивчайте та вживайте в своєму мовленні прислів’я, приказки, скоромовки та загадки. Ви наберетесь мудрості з народних джерел.
Домашнє завдання
Прочитати підручник, с. 12-14.
На вибір:
Скласти загадки і намалювати відгадки.
Вивчити напам¢ять 2 загадки, 2 прислів¢я.
Відшукати і виписати 5 прислів¢їв про навчання.