Р. Завадович. Маруся Богуславка

Тема: Р. Завадович. Маруся Богуславка.

Мета: забезпечити засвоєння змісту нового твору, вдосконалювати навички читання, навички роботи над текстом; розвивати комунікативні уміння, навички роботи в групі; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.

Обладнання: Картки для роботи в групах , картки для системно-функціонального аналізу.

Тип уроку: комбінований.

Перебіг уроку

I. Організація класу

II. Перевірка домашнього завдання

1.Перевірка виразного читання вірша «Євшан-зілля».

2. Бесіда.

— Які прислів’я

дібрали, щоб висловити головну думку? Чому?

— Ви послухали товаришів: хто вправніше виконав завдання?

3. Пояснення змісту одного з найбільш вдало дібраних прислів’їв.

Гра «Упізнай слово»

.

Наш вежа серце Маруся

Ім’я вона своїм вірити

Там кущі проти співав

Дуб своя двері палата

Три тоді думка козаки

III. Мотивація навчальної діяльності

Складання асоціативного куща.

— Як ви розумієте вираз «любити свою Батьківщину»?

Знати традиції

Захищати

Працювати Любити свою

Батьківщину

Пишатись бути вірним

Сумувати

На чужині

IV. Повідомлення

теми

— Сьогодні прочитаємо легенду, присвячену темі «Україна — рідний край», порівняємо зміст прочитаних творів. Познайомимося з дівчиною, що є втіленням патріотизму та безмежної любові до родини, Батьківщини, рідного народу.

V. Вивчення нового матеріалу

1.Словникова робота за підручником

2.Читання легенди з передбаченням.

А) Робота в групах.

— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

Робота, запропонована однією з творчих груп.

Колись дуже давно напали на одне місто турки-яничари. Вони взяли в полон багато наших людей. Одну дівчину турки виховали в бусурманській вірі, бо вона була дуже маленькою, коли її полонили. Була у Туреччині кам ‘ Яна висока вежа, що її збудував паша.

Маруся часто ходила до неї. Одного разу дівчина змогла відчинити ковані двері. Вона зайшла на самий верх, подивилась у сторону України, і раптом їй пригадалась пісня близька її серцю. У пісні співалось про рідну землю.

Дівчина через деякий час втекла на Батьківщину.

— А тепер будемо читати і подивимось, наскільки вам вдалось спрогнозувати зміст.

— Фізхвилинка. Вправи на розслаблення м ‘ Язів очей.

Б) Читання першої частини. Усвідомлення.

— Чи виправдалися ваші передбачення? У чому саме?

— Що на вашу думку станеться далі?

Варіанти відповідей учнів:

— Маруся буде пам’ятати Батьківщину;

— дівчина назавжди забуде Україну;

— Маруся тяжко захворіє в неволі;

— Маруся відмовиться від розкошів, коли виросте.

В) Читання другої частини.

— Які докази ваших тверджень є у тексті? .

— Як, на ваш погляд, будуть відбуватися події далі?

Варіанти відповідей учнів:

— паша збудує вежу для нових полонених;

— вежу побудують з каміння, що є на Батьківщині;

— Маруся буде заходити на вежу й оглядати краєвиди.

Г) Читання третьої частини.

— Чи підтвердилися ваші думки?

— Чим може закінчитися ця легенда? Чи повірять полонені Марусі?

Варіанти відповідей учнів:

— ні, подумають, що це нова пастка;

— так, вийдуть на волю;

— повірять, але тут повернеться паша і зачинить Марусю;

— Маруся втече разом з полоненими;

— коли будуть втікати, з Марусею може статися щось погане.

Д) — Чи можна назвати подвигом те, що здійснила Маруся Богуславка? Чому?

— А як ви взагалі розумієте подвиг? Чи повинне це обов’язково бути щось величне? А з чого, на вашу думку, починається подвиг?

3. Міркування. Робота в групі.

«Як склалася подальша доля Марусі?»

VI. Узагальнення знань

1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.

Надсистема

Українка

Основні функції основні ознаки

Підсистема

Полонянка

4. «Кути».

— Чи правильно вчинила Маруся Богуславка? Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити співвітчизників.

— Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила нечесно відносно паші, якого називала рідним батьком.

— Поясніть та аргументуйте свої думки.

5.Вибіркове читання тексту учнями.

-Знайдіть у тексті та зачитайте описи Марусі, України, палати паші.

6.Робота з іллюстрацією.

-Опишіть малюнок своїми словами. А тепер знайдіть і прочитайте рядки, які підходять да цього малюнка.

7.Складання сенкану до слова Батьківщина.

VII. Підсумок

— Що найбільше вразило у легенді?

— Що є спільного між творами «Вишивані квіти», «Євшан-зілля» і «Маруся Богуславка»?

VIII. Домашнє завдання

С.54-56 підручника — прочитати виразно.

Творче завдання : Знайти в тексті описи. Підготувати переказ за малюнком с.56.

Словникова робота

Яничари — у солдатській Туреччинині солдати регулярної армії, створенної в 15 сторіччі.

Турки-яничари — військо у султанській Туреччіні, яке відзначалося особливою жорстокістю. Яничари — зрадники свого народу.

Паша — титул високих гражданських, воєнних сановників в Османскій імперії.

Басурмани — іновірці, не християни, турецькі завойовники.

А) Робота в групах.

— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

А) Робота в групах.

— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

А) Робота в групах.

— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.

Надсистема

Українка

Основні функції основні ознаки

Підсистема

Полонянка

Функціонально-системний аналіз образу Марусі.

Надсистема

Українка

Основні функції основні ознаки

Підсистема

Полонянка

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Сейчас вы читаете: Р. Завадович. Маруся Богуславка