Загальне поняття про іменник. Іменники — назви істот і неістот
Тема. Загальне поняття про іменник. Іменники — назви істот і неістот.
Мета : розширити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, познайомити з іменниками — назвами істот і неістот, учити розрізняти їх за характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розвивати мовлення, пам’ять; розширити уявлення учнів про різноманітність професій; виховувати любов до рідної землі, до природи.
Обладнання: Орфографічний словник, паперова ялинка, паперові сніжинки.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
ІІ.
1. Прослуховування уривку З композиції П. І. Чайковського «Лускунчик».
Ця музика перенесла нас в зимову казку, до зеленої ялинки.
2. Хвилинка каліграфії
З неба летіла на землю сніжинка.
— Підкресліть іменники.
— На які запитання відповідають іменники?
3. Складання речень за малюнком на тему «Зима».
4. Вибірковий диктант.
Випишіть іменники. Поставте до них питання.
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води;
Легенькі, як пушиночки,
Спустилися сюди.
Матуся наша рідная
Холодна і суха,
Бо
Вона без кожуха.
5. Бесіда.
-Доведіть, що виписані вами слова є іменниками.
-Розкажіть все, що ви знаєте про іменник.
-На яке запитання відповідає іменник «матуся», що він позначає?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми розширимо свої знання про іменник, дізнаємось, чим відрізняються іменники — назви істот від іменників — назв неістот.
Ви виконаєте завдання, а наша ялинка вкриється сніжинками.
І V. Первинне сприйняття та усвідомлення Нового матеріалу.
1. Пошукове завдання.
Списати, підкреслити іменники, які відповідають на питання хто? однією лінією, а іменники, які відповідають на питанні що? — двома.
Пухнастий сніг падає на землю. Скрізь лежить білий килим. Ріки, озера, ставки покрились льодом.
Сонце світить рідко. Горобці, снігурі, синички тримаються біля житла. Вони шукають собі їжу.
Вася біжить з ковзанами на каток, а Люда з лижами на гірку. Мороз боляче щипає щічки.
— До якої частини мови належать підкреслені слова?
— Які іменники відповідають на питання хто?
— Які предмети вони називають?
— Які іменники відповідають на питання що?
— Які предмети вони називають?
— Як, на вашу думку, можна відрізнити іменники — назви істот від іменників — назв неістот?
— Підсумуйте роботу, розглянувши правило на с. 11 підручника.
Виконали завдання правильно — повісили на ялинку сніжинку.
2. Самостійна робота за варіантами .
І варіант — зібрати групу іменників, що позначає людей;
ІІ варіант — групу тварин;
ІІІ варіант — групу рослин;
— Представники якого варіанта виписували іменники, що позначають назви неістот? Чому ви так важаєте?
Ще одна сніжинка з’явилася на ялинці.
3. Робота зі словниковими словами.
— Прочитайте слова, записані на дошці.
— Спробуйте самостійно поставити наголоси. Перевірте за підручником
— Що ви помітили в цих словах спільного?
— Розкажіть, чим займаються люди цих професій.
— Зверніть увагу на те, що всі слова є словниковими. Давайте спробуємо в них визначити орфограми.
V. Підсумок уроку.
— Розкажіть, що нового довідалися про іменники.
— Як розрізнити ці групи іменників?
— Наведіть власні приклади іменників — назв істот та іменників — назв неістот.
Ялинка вкрилася сніжинками і подарувала нам радість.
V І. Домашнє завдання.
Виконати впр. 22 ; повторити словникові слова і правило .