Розробка позакласного заходу «Ввічливість»
Розробка виховної години, проведеної 26.12.06 року в 5-А класі
Класний керівник Фєсєнко В. В.
2006-2007 навчальний рік
Тема : Урок культури поведінки
Мета : 1. Вчити дітей доброті, сприяти в них проявленню позитивних якостей
Характеру. Узагальнити знання учнів про морально-естетичні норми
Життя, правила поведінки. Закріпити знання і навички елементарних
Правил поведінки та етикету.
2. Формувати вміння аналізувати свої вчинки та вчинки інших.
3. Виховувати морально-етичних норм життя, шанобливе ставлення
Старших, батьків, виявити піклування про молодших, слабших.
Обладнання : Конверти із завданнями для кожного класу, саморобні таблиці «Пра-
Вила поведінки», «Ти. Ви.», «Народний етикет», висловлювання
Про культуру поведінки видатних людей, скринька народної муд-
Рості.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Сцена прикрашена саморобними плакатами з правил культури поведінки.
Учитель : Культура поведінки людини — зовнішній прояв його духовного багатства, вміння спілкуватися з людьми. Часто про вихованість людини судять лише за її манерами. Але не одні лише зовнішні атрибути вихованості вирізняють
Сьогодні ми спробуємо розібратися, що таке культурна, ввічлива людина.
Учень : Страшні слова, коли вони мовчать,
Коли вони зненацька причаїлись,
Коли не знаєш, з чого їх почать,
Бо всі слова були колись чиїмись.
Учень : Хтось ними плакав, мучився, болів,
Із них почав і ними ж і завершив.
Людей мільярди, і мільярди слів,
А ти їх маєш вимовити вперше.
На сцені з’являється учень. Сценка.
Хлопчик : С утра решив хорошим быть и всех собою удивить,
Я «Утро доброе» сказал и маме, и сестре,
Потом я папе пожелал удачи в этом дне.
Сказал я деду «будь здоров» и бабушке «Привет».
Но почему-то
Всі : «Что стряслось?»
Хлопчик: Услышал я в ответ.
Вот как захочешь добрым стать и напугаешь всех.
Мне Мама градусник несет,
Сестру же давит смех.
Оставил папа все дела и на меня глядит,
А дед мне весело сказал:
Д Ідусь: «Здоровье не вредит.»
Бабуся : » Ну, что вы?»
Хлопчик : бабушка одна все сразу поняла.
Бабуся : Ребенок просто повзрослел,
Он понял, что с утра,
Слова сбываются,
И нам он пожелал сполна удачи, радости, любви, здоровья и добра».
Учень : Добрі слова необхідні для того, щоб встановлювати один з одним добрі, дружні стосунки. Їх ще називають «чарівними словами», тому що вони наче золотий ключик Буратіно, який відкрив двері до Країни Див, відкривають серця людей, роблять людей привітними і добрими.
Учень : Творімо добро!
Поспішаймо творити,
Бо гарне людині
Приємно робити,
Творімо добро!
Учень : Кажімо більше ніжних слів,
Знайомим, друзям і коханим.
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи ваших почуттів.
Нехай тих слів короткий мед
Чиюсь загоїть рану
. —
Учень : Коли б то знати наперед!
Кажімо більше ніжних слів,
Комусь всміхаймось ненароком.
То не життя людське коротке,
Короткі в нас слова черстві.
Кажімо більше ніжних слів.
Учень : Ви зустріли друга, але він пройшов поруч, вас не помітив. У такій ситуації псується настрій, грати зовсім не хочеться. Чому?
Учень : Завжди намагайтеся помічати своїх друзів, знайомих при зустрічі та вітати їх. Частіше говоріть людям «чарівне слово» » здраствуйте», яке означає : я радий тебе бачити здоровим, я бажаю тобі міцного здоров’я.
Учень : Коли ми його вимовляємо, над нами пролітає Фея Здоров’я й висипає в повітря маленькі його часточки. Вдихаючи повітря, ми вдихаємо в себе ці часточки. Ось чому, бажаючи здоров’я іншому, ми й самі стаємо здоровими.
Учитель : Саме в народних піснях, прислів’ях, приказках українського народу виявляється увага до мовного етикету. Так, згадаємо деякі прислів’я та приказки.
Виходять учні із саморобними плакатами.
Учень : Слухай перший, говори останній.
Учень : Одне погане слово скажеш — почуєш десять.
Учень : Де багато слів, там мало мудрості.
Учень : Пташку пізнають по пір’ю, а людину — по мові й мислі.
Учень : Не заживає рана від лихого слова.
Учень : На слові зірвався — увесь світ дізнався.
Учитель : А зараз уявімо, що ми потрапили до чудової країни Ввічливості, де є містечко Вихованих людей. Тут побував Хуліган. Він переплутав усі правила і життя зупинилось.
Допоможемо виправити помилки.
Хуліган : А ну, спробуйте виправити правила. Ось вони :
1. Проходити на своє місце в кінотеатрі треба спиною до тих, хто сидить.
2. Чемний хлопчик завжди смикає дівчаток за коси.
3. Ввічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.
4. Виховані хлопчики завжди лазять по деревах.
Учитель : Запам’ятайте, щоб люди вас поважали, дотримуйтесь золотого правила : «Ставитися до людей треба так, як би ви хотіли, щоб ставилися до вас».
На сцені з’являється старуха Шапокляк.
Шапокляк : І хто тут у нас такий розумний, такий чемний, ввічливий? Навіщо вам усе це треба? Ось послухайте мої поради :
Ніколи не мий руки, шию, обличчя, вони знову стануть брудними, навіщо витрачати свій час. Стригтися теж необов’язково, бо як постарієш, голова облисіє. Вранці зовсім необов’язково зав’язувати шнурки на черевиках, банти на косах, бо вони протягом дня порозв’язуються.
Учитель : Вам сподобалися такі поради? Чи можна ними скористатися?
Шапокляк : Що? Не бажаєте таких порад? Ну тоді слухайте ось такі :
— Якщо товариш запросив тебе на день народження, залиш подарунок дома. Він тобі самому зголиться.
— Ні з ким у гостях не розмовляй, тільки вибирай, що смачніше, і їж.
— Дівчаткам треба завжди ставити підніжки, показувати язика.
— Якщо твій товариш упав, покажи на нього пальцем, смійся голосно, щоб він бачив, що ти не засмучуєшся.
Учитель : Ну і поради. Нам треба довести, що ми їй не друзі. Ось, дивись, як наші п’ятикласники вміють чемно поводитися. Кожний клас отримає запропоновану ситуацію.
Треба розв’язати її, дотримуючись норм культури поведінки.
На сцену виходять старости і вибирають ситуації. Працюють у творчих групах 5-7 хвилин.
Ситуація № 1 У коридорі у вас «врізався» учень вашої школи.
Ситуація № 2 Ви їдете в автобусі, а вам наступили на ногу.
Ситуація № 3 Ви списали контрольну роботу, а ваш однокласник розповів про це вчителю.
Учитель : А поки творчі групи працюють, ми послухаємо історії, придумати які було запропоновано кожному класу. А тема була така «Щоб ви зробили для людей, якби у вас була чарівна паличка?».
Виступають учні кожного класу за жеребкуванням. Після виступів пропонується розв’язання ситуацій.
Учитель : Нам треба навчити Шапокляк справжніх правил культурної поведінки.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ
Учень : Не поспішай першим сісти за стіл.
Учень : Не розмовляй під час їжі.
Учень : Не перебивай того, хто говорить.
Учень : Не показуй пальцем на інших.
Учень : Не забудь зняти шапку, коли заходиш до приміщення.
Учень : Поступайся місцем людям похилого віку.
Учень : Не забудь вибачитися, якщо ти когось штовхнув.
Шапокляк : Ну все, добре, я розумію, що ви ввічливі діти, не буду вам більше шкодити. До побачення!
Шапокляк уходить.
Учитель : А як же ми звертаємося до людини, щоб привернути її увагу. До кого звертаємося на ТИ, а до кого на ВИ.
Виходять учні із саморобними плакатами і пояснюють правила.
Після цього виходить Королева Ввічливості та Мудрості.
Королева : Доброго вечора! Я — Королева Ввічливості та Мудрості. Ось чарівна скринька народної мудрості.
Але одна біда : Хуліган і Шапокляк все в ній переплутали. Я вважаю, що ви зберете всі прислів’я. Вийдіть по одному представнику від класу і заберіть конверти. Вам треба скласти фрагменти, щоб вийшло прислів’я.
Охайно наклеїти його на папір та прочитати.
Учні виходять і отримують конверти.
5-А Не радій чужому горю.
Землю прикрашає сонце, а людину — праця.
5-Б Що хата має, тим і приймає.
Ввічливих і лагідних завжди шанують.
5-В Чим багаті, тим і раді.
Якщо ввічливо попросиш, завжди дадуть.
Звучить музика. Учні складають прислів’я, потім старости класів зачитують складені прислів’я.
Учитель : А зараз ми підсумуємо те, що вже знаємо. Дайте відповіді на питання.
ПИТАННЯ
1. Хто вітається першим, коли зустрілися молодий та старий? Хлопець та дівчинка?
2. Якщо ви зайшли в автобус із задньої площадки і помітили, що спереду стоять ваші друзі, чи треба з ними вітатися?
3. Цю людину ви зустрічаєте дуже часто : це мешканець вашого будинку, вчитель, який викладає в паралельному класі, але ви не знайомі з ним. Чи потрібно в такому випадку з ним вітатися?
4. Як повинні заходити і виходити в транспорт хлопець та дівчинка?
5. В коридорі ви побачили свого класного керівника, який розмовляє з колегами. Ви підходите до нього й говорите : «Олено Іванівно, вас шукає вчитель математики. Вона просила, щоб ви зайшли до неї.
Чи правильні ваші дії?
Учень : Не зобидь ні старця, ні дитини,
Поділись останнім сухарем.
Тільки раз ми на землі живем.
У могилу не бери провину.
Учень : Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати.
За добро спіши воздати —
Мудрість завше доброю була.
Учень : И чтоб после себя не корить
В том, что сделал кому-то больно,
Лучше добрым на свете быть,
Злого в мире и так довольно.
Учите Ль: А на закінчення я хочу побажати кожному з вас людського щастя, милосердя, доброти, ніжності. Кажімо більше ніжних слів.